interpeluji vás ve věci čerpání Evropských fondů. Stav čerpání je po třech letech programovacího období výrazně slabší, než tomu bylo za stejnou dobu v období minulém. Čísla hovoří jasně. V letech 2007 až 2010 do konce března bylo proplaceno 116 mld. korun a za období 2014 až 2017 pouhých 39 mld. korun. To je pouhá jedna třetina oproti období minulému.
Monitorovací systém nejenže nevyhovuje požadavkům projektů, ale je nezvladatelný i pro úředníky, kteří s nim pracují. A jak mi napsal jeden z žadatelů. Systém permanentně nefunguje, přemazávají se tam data. To, co dříve trvalo hodinu, dnes běžně trvá celý den. A stejně nakonec to skončí errorem. Výsledkem je neschopnost evropské peníze čerpat. Velké rozpaky budí nejenom enormní zpoždění v čerpání, ale také to, na co jsou peníze vynakládány. Na co se čerpají. Slušně čerpá Operační program Zaměstnanost, avšak při pohledu do měst zjistíme, že většina těchto prostředků směřuje k posílení počtu úředníků na úřadech práce. Na druhou stranu Operační program podnikání a inovace pro konkurenceschopnost vyčerpal pouhých 0,1 % alokovaných prostředků.
Za tento stav nese odpovědnost vláda, která nastavila nefunkční systém pro čerpání evropských peněz. Často se Česká republika vymlouvá na Evropskou unii, ale akým způsobem bude čerpání zlepšeno?