Slovensko by mělo dodat na pomoc předluženému Řecku 800 milionů eur. To je více než 20 miliard českých korun. Pokud si tuto částku převedeme na jednoho Slováka, tak by každý z nich měl na pomoc Řecku poslalt 150 euro, tedy zhruba 4000 českých korun. Slovensko ale tyto prostředky k dispozici nemá. Bude si je muset půjčit. Zadlužené je přitom už nyní dost a stejně jsou na tom i ostatní členské státy eurozóny.
Na tomto masivním transferu peněz z eurozóny do Řecka je zajímavé několik věcí. Především je to skutečnost, že Řecku jeho špatné hospodaření všichni tak dlouho tolerovali. Nyní se mluví o tom, že Řecko falšovalo své ekonomické statistiky. Přitom tato skutečnost byla známa již v době, kdy Řecko vstupovalo do eurozóny. Přesto s tím nikdo nic nedělal. Proč?
Řecko si zcela očividně žilo řadu let nad poměry svého hospodářství. Přebujelý veřejný sektor s 13, 14 a 15 platy, odchody do důchodu hluboko pod hranicí 60 let a příplatky za včasný nástup do práce jsou toho nejlepšími důkazy. A když se na tyto zjevné nesmysly sáhne, začne se v Řecku stávkovat s rudými prapory se srpy a kladivy za "sociální práva pracujících". A říká se tomu "evropský sociální model".
Zdaleka nejzajímavější ale je na celé této kauze to, že Řecku mají z bryndy pomáhat ekonomicky ještě slabší státy jako například Slovensko. Řecko má totiž oproti Slovensku třikrát vyšší průměrné platy a čtyřikrát vyšší důchody. Otázka potom zní, proč má chudší Slovák posílat peníze mnohem bohatšímu Řekovi. Nikoho proto nemůže překvapit, že se Slovákům do půjčování peněz Řekům nechce. Navíc je na Slovensku před volbami a premiér si je vědom toho, že jde o velmi nepopulární téma. Snaží se proto hlasování o této věci posunout až za volby.
Jak to dopadne bude moc zajímavé sledovat i v Německu a dalších státech eurozóny. Nás může těšit to, že nás se posílání peněz Řecku zatím netýká. Pokud bychom v eurozóně byli, tak by náš účet za "pomoc Řecku" zněl na zhruba 45 mld. českých korun. Chvála Bohu je platit nemusíme. Ale možná by místní zastánci eura v čele s Tomášem Sedláčkem a Martinem Jahnem mohli ze svého nějaké peníze Řecku poslat - aby se ta jejich vysněná měna zachránila.