Mgr. Hynek Fajmon

  • ODS
  • Lysá nad Labem
  • zastupitel města
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -1,64. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

20.11.2010 10:33:42

Zbytečný spor o rozpočet EU 2011

Zbytečný spor o rozpočet EU 2011

Tak už je to tady. Zastánci Lisabonské smlouvy (LS) nám několik let tvrdili, že díky této nové smlouvě bude EU fungovat mnohem lépe a efektivněji než dosud a také bude ve světě důvěryhodnějším partnerem.

Od jejího vstupu v platnost ještě neuplynul ani rok a výsledky jsou tristní. EU rozhodně není důvěryhodnějším hráčem ve světě. Čína, Rusko i USA Evropskou unii okázale ingorují a neberou vážně. A samotné fungování EU není vůbec efektivnější než dříve. Je tomu přesně naopak a ti, kteří LS nejvíce protlačovali t.j. Němci a Francouzi nyní mluví o tom, že se musí co nejdříve revidovat. Posledním kamenem do této mozaiky je letošní schvalování nebo spíše neschvalování rozpočtu EU na rok 2011. Pojďme se podívat, co se vlastně děje.

Evropský rozpočet se letos poprvé schvaluje dle pravidel, která přinesla LS. Handrkování o evropský rozpočet bylo samozřejmě přítomné vždy, ale letos poprvé reálně hrozí to, že EU bude hospodařit dle rozpočtového provizoria. A to je rozhodně špatná zpráva. V době, kdy se celá EU potácí uprostřed hospodářské a finanční krize je to nejhorší co můžete udělat, neschválit rozpočet. A to se přesně nyní děje.

V minulosti se o rozpočet EU také bojovalo, ale pravidla byla nastavena tak, že všechny nutila ke kompromisu a ke konečné dohodě. Evropský rozpočet tak byl vždy vyrovnaný a vždy se projednával během podzimu tak, aby byl před vánocemi schválen a do nového roku se vstupovalo s již schváleným dokumentem. Evropská komise vždy nejdříve navrhla co největší rozpočet, Rada jej seškrtala a Parlament se postavil za Komisi a žádal vrátit škrty Rady zpět. Nakonec se udělalo dohadovací řízení a dosáhlo se kompromisu, který všichni schválili.  Nediskutuji nyní o tom, zda jsou příjmy a výdaje správně nastavené. To je jiná otázka na samostatný článek.

Nyní je ale všechno jinak. Nová rozpočtová procedura je mnohem kratší a dává menší prostor k dosažení kompromisu. Výsledkem je to, že se nyní válčí zcela zbytečně v podstatě o poměrně malou částku peněz. A to je rozhodně špatný výsledek pro EU i její členské státy včetně ČR. Jde o to, že Evropský parlament si letos postavil hlavu a s posilněným mandátem dle LS hodlá ukázat Radě i Komisi, kdo je v EU skutečným pánem. Vyjednavači Evropského parlamentu proto nehodlají téměř vůbec ustupovat. A pokud tuto pozici budou držet dál, tak EU čeká rozpočtové provizorium.

Europoslanci ODS stejně jako frakce Evropských konzervativců a reformistů nehlasovala pro tento absurdní postoj Evropského parlamentu. Chtěli jsme, aby Parlament podpořil dohodu členských států. Toto stanovisko ale zůstalo menšinové. Nyní tedy Parlament bojuje o to, aby rozpočet EU na rok 2011 vzrostl oproti letošnímu roku o 6%. Rada nabízí růst pouze o 2,9%. A kompromis se zatím nenašel.

Všimněte si, že v době, kdy všechny státy v EU jsou nuceny šetřit ve svých rozpočtech a snižovat platy ve veřejném sektoru, mají výdaje EU naopak růst a to poměrně rychle o 6%. Je to správné? Podle mne rozhodně nikoliv. Myslím si, že musíme udělat maximum pro to, aby rozpočet byl co nejdříve schválen ve verzi, kterou doporučila Rada. Pokud se tak nestane, prodělají na tom nakonec úplně všichni. Reálně bude platit rozpočet letošního roku, který bude stejně velký jako letos. Negativně by na to ale doplatily nové členské státy včetně ČR, protože těm by se nemohly zvýšit zemědělské dotace o stanovených 5%. A špatná zpráva by to byla i pro všechny ty, kteří by zahajovali nové infrastrukturní projekty. Nakonec by se to negativně projevilo v celém evropském hospodářství.

Doufejme, že nakonec zvítězí zdravý rozum i v Evropském parlamentu. Zamyslet by se zvláště měli ti čeští europoslanci, kteří dosud tento absurdní postoj podporovují. A není jich málo.
Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama