Hejtmanka zároveň u této příležitosti předala Staňkovi petici se zhruba 1 600 podpisy lidí, kteří s nočním uzavřením zahrady nesouhlasí. Nad dokumentem, který podpořili i krajští radní, pak vedli diskusi. Památkáři vysvětlují omezený provoz v Dolní zahradě tím, že chtějí zabránit vandalismu. „Mám ráda, když se dodržují tradice. Obě zahrady hlubockého zámku bývaly vždy otevřené, aby se v nich mohli lidé i v noci procházet a vychutnávat si tu romantickou atmosféru. Osobně nevím o žádných incidentech. I když tam možná nějaké byly", uvedla Stráská.
Hejtmanka zároveň připomněla, že na dané téma jednala i se starostou Hluboké Tomášem Jirsou. Ten prý nabízel památkářům větší zapojení městské policie, aby se dařilo pořádek ještě lépe ohlídat a obě zahrady mohly být přístupné i v noci. „Hlavním problém přitom vidím v nedostatku komunikace. Myslím si totiž, že státní úředníci, v tomto případě památkáři, mají mluvit se samosprávou, tedy městem Hluboká. A rozhodnutí a jejich dopady si vždy vyříkat, abychom následně nemuseli takovéto nepříjemné situace řešit,“ zdůraznila Stráská.
Hejtmanka se na druhou stranu snaží pádnost argumentů památkářů na ochranu zahrady chápat, nicméně nechápe, proč s nimi nepřišli už dříve. „Stejně tak mohly být pádné třeba před 10 či více lety. Tak se ptám, proč to neudělali už tenkrát,“ míní Stráská.
Ministr Staněk potvrdil, že s hejtmankou Stráskou o věci diskutovali. „Momentálně ale neumím odpovědět na to, co bude v případě Dolní zahrady následovat. Určitě ale požádám generální ředitelku Národního památkového ústavu Naděždu Goryczkovou o její stanovisko. Hovoří se zde také o tom, že komunikace mezi památkáři a městem Hluboká není ideální. Takže to si nechám také vysvětlit,“ sdělil Staněk s tím, že se budou hledat cesty, co by se dalo udělat proto, aby byly obě zahrady opět průchozí. A zároveň se ale zabránilo případné devastaci.
V současné době je Dolní zahrada otevřená v květnu a červnu od 8 do 20, v červenci a srpnu do 21, v září a v dubnu do 19 a od října do března do 17 hodin.