U příležitosti připomenutí Dne válečných veteránů zahájili hejtmanka Ivana Stráská, její náměstek pro kulturu Pavel Hroch, ředitel Jihočeského muzea František Štangl a slovinský velvyslanec Leon Marc výstavu „První světová válka – léta zkázy a bolesti“ a „Vzpomínky na sočskou frontu“. Stalo se tak v sobotu 11. listopadu v Českých Budějovicích.
Výstava mapuje období zhruba od roku 1912 po vznik samostatného Československa v roce 1918. Zájemci si ji budou moct prohlédnout do 11. listopadu 2018. Jejím cílem je atraktivní formou připomenout hrůzy bojů v zákopech i situaci v zázemí.
„Máme to štěstí, že již po několik generací žijeme v míru a ti, kteří válečné běsnění zažili, pomalu odcházejí. A my si je dnes připomínáme jako válečné veterány. Veterány, kteří si v letech I. světové války přáli jediné a to mír,“ uvedla Stráská, s tím, že velice děkuje všem, kteří se na přípravách výstavy podíleli, abychom si mohli stále připomínat, co válka znamená a jaké hrůzy s sebou přináší.
99 let od ukončení tzv. Velké války, krvavého konfliktu, který překreslil mapu Evropy
Hroch doplnil, že během války trpěli nejenom vojáci na frontě, ale i lidé v týlu. „Vzpomínáme si a připomínáme si tu dnes tu velkou zkázu a já věřím, že právě tato výstava bude i významným mementem, aby se nic podobného v budoucnu již neopakovalo. Byl bych proto rád, aby výstava oslovila zejména mládež,“ řekl náměstek.
Štangl pak zmínil, že si letos připomínáme 99 výročí od ukončení I. světové války, neboť právě 11. listopadu 1918 byl uzavřen mír. „Dnes je to 99 let od ukončení tzv. Velké války, krvavého konfliktu, který překreslil mapu Evropy a zanechal za sebou 10 milionů mrtvých, rozbitá města, zkázu a bolest. Zároveň ale vedl i ke vzniku samostatného Československa. Velice děkuji všem, kteří se na uspořádání výstavy podíleli, a všechny ostatní srdečně zvu, aby k nám do muzea určitě zavítali,“ uzavřel ředitel.