„Čeká nás hluboký ekonomický propad, který velmi citelně zasáhne především nejpočetnější a současně nejzranitelnější skupinu ekonomicky aktivní populace, což jsou zaměstnanci. Z minulosti víme, že součástí každé krize byly různé snahy o omezování zaměstnaneckých práv i vlivu odborů. Význam odborů je nyní větší, než kdy jindy,“ uvedla Stráská, která přijala pozvání OS KOVO na zmíněnou konferenci, aby zástupce odborů v nejvýznamnějších jihočeských strojírenských podnicích informovala o situaci v kraji v souvislosti s koronavirovou krizí.
„V současné době představuje propad příjmů Jihočeského kraje zhruba 100 miliónů korun každý měsíc. Prognózy do budoucna jsou ovšem mnohem horší. Cílem kraje přesto zůstává udržení plánované míry investic a zajištění služeb ve zdravotnictví, sociální sféře, školství a podobně. V žádném případě nesmíme ekonomiku kraje podvázat, což by mělo další negativní vliv na prohlubování krize,“ zdůraznila hejtmanka. Stávající navržené úspory ve výši cirka 500 miliónů korun půjdou na úkor provozních nákladů kraje.
Podle Ivany Stráské je hlavním cílem všech krajských opatření především udržení zaměstnanosti v regionu, respektive co nejnižší nezaměstnanosti. Hrozba propouštění totiž visí nad mnoha segmenty tuzemské ekonomiky, podobně jako obavy z druhé vlny pandemie COVID-19. Ministerstvo práce a sociálních věcí odhaduje, že nezaměstnanost by se mohla pohybovat na konci letošního roku v ČR na úrovni 8 až 10 procent.
„Některé firmy již propouštění avizují. V masovém měřítku mu sice zatím zabránil program Antivirus, v Evropě známý jako Kurzarbeit, prostřednictvím něhož stát kompenzuje firmám mzdové prostředky v rámci dočasné nebo částečné nezaměstnanosti. Už je ovšem více než jasné, že po ukončení tohoto programu přijde o práci hodně lidí,“ konstatoval v této souvislosti jihočeských zmocněnec OS KOVO Jan Janoušek.
Celostátní vedení OS KOVO zastupoval na jednání v Českých Budějovicích místopředseda svazu Libor Dvořák. „Mám obrovskou radost, že na problematiku krize a zaměstnanosti, role odborů i pozice zaměstnanců, máme s paní hejtmankou shodný názor. Potvrzuje se tak, že nestojíme na různých stranách barikády a, že jedinou cestou k hledání optimálních řešení jsou kompromisní kroky vzniklé ze společné dohody politiků, odborů a zaměstnavatelů. Formát tripartity v tomto směru prokázal, že funguje. Dopady krize nikdo nedokáže odhadnout a role odborů je tak zcela jasná. Nemůžeme si dovolit ani dočasně slevit z dodržování práv, která zaměstnance chrání,“ upozornil Dvořák.
Odborový svaz KOVO působí v současné době v 60 převážně strojírenských podnicích na jihu Čech. V regionu má více než pět tisíc členů, což představuje přibližně 24 procent všech zaměstnanců těchto firem. Zaměstnanci by si podle Dvořáka měli uvědomit, že svým členstvím v odborech posilují jejich mandát při vyjednávání se zaměstnavateli. „Odbory jsou v současné době jedinou organizovanou silou, která dokáže účinně a legální cestou hájit práva zaměstnanců. Čím více zaměstnanců odbory svým členstvím podpoří, tím lepší bude jejich vyjednávací pozice. Sám je každý slabý a více zranitelný,“ poznamenal Dvořák.
Mezi jihočeské firmy, kde OS KOVO působí, patří například Groz-Beckert Czech, Kern-Liebers CR, Jihostroj Velešín, ČZ Strakonice, Robert Bosch, ZVVZ Milevsko, Motor Jikov, Reinfurt Prachatice, Klima CZ Prachatice, Dura Automotive Blatná, písecký Schneider Electric či S.N.O.P. a další.