Schválením návrhu by došlo k potřebnému omezení dluhového otroctví. Jan Farský na jednání Sněmovny navrhoval také vládní novelu insolvenčního zákona, jejíž projednání však poslanci zamítli.
“Konečně po dvou letech projednávání je na řadě finální hlasování o změnách exekučního řádu. Vládním tiskem, který paradoxně kupředu tlačí opozice, očekáváme nutné omezení dluhového otrokářství. Problém života v dluhové pasti se netýká jen zlomku společnosti, ale více než čtyř set tisíc lidí a jejich rodin, tedy až milionu lidí. I přes veškerou snahu se někteří z nich ze svých dluhů nikdy nedostanou. Často se přitom jedná v základu o nízké dlužné částky, ale vlivem různých poplatků, sankcí a úroků se vyšplhají až do výše, kterou už nejsou tito lidé schopni nikdy splatit. Dluhy pak splácejí po stokorunách vybraným věřitelům, velkým exekutorům, na které jsou napojeny původní advokátní kanceláře. A na tyto miliardáře se pak v důsledku skládá celá země,” vysvětlil problematiku předseda poslaneckého klubu Jan Farský.
Upozorňuje také na skrytou ekonomickou úsporu v případě, že se lidé ze svých dluhů dostanou. Právě dlužníci totiž často padají do šedé ekonomiky a jsou příjemci dávek. Pomoc by proto měla být konstruktivní. Jan Farský na aktuální jednání Sněmovny proto navrhoval také vládní novelu insolvenčního zákona, což ovšem odmítli poslanci z hnutí ANO, ODS a SPD.
“Schválení novely exekučního řádu je prvním krokem ke změně, a to se, doufám, již po letech konečně podaří. Klíčové je však také projednání novely insolvenčního zákona, což je vládní návrh, předložený v legislativní nouzi. Přes to od té doby leží ve Sněmovně bez zájmu dotáhnout změnu do konce. Do července máme od Evropské unie termín, abychom ho vepsali do právního řádu, ale vláda ho nezařadila ani do prvního čtení. Hnutí ANO znovu brzdí naše snahy o projednání takto důležitého bodu, kterým můžeme dát lidem naději na lepší budoucnost,” doplnil Farský.
“Stávající legislativní úprava insolvenčního zákona nesplnila očekávání. Počet dlužníků, kteří oddlužení ročně využijí, se dlouhodobě pohybuje pouze kolem pěti procent. Vládní předloha představuje krok správným směrem, neboť otevírá institut oddlužení i lidem, kteří jsou sice ochotni dluhy splácet, ale nedosáhnou na současné třicetiprocentní minimum. Problémem ovšem zůstává nevyvratitelná domněnka splacení třiceti procent nezajištěným věřitelům po dobu tří let. Zkrácením oddlužení a neupravením této podmínky bude totiž častěji docházet k tomu, že dlužník stanovenou podmínku nesplní,” uzavřel předseda klubu STAN.
Jan Farský tuto úpravu navrhoval již v rámci novely v roce 2019, a poté opět na jaře 2020 v souvislosti s opatřeními proti ekonomickým dopadům koronaviru.