Složitější situace je s připojením elektřiny, bez ní je v postižených oblastech mnohem více domácností. Nejdříve se totiž musí dobudovat nové provizorní vedení. Bez elektřiny jsou aktuálně v Hodoníně na Pánově tři domácnosti, v Moravské Nové Vsi 268, v Mikulčicích 202, v Lužicích 135 a v Hruškách 93 domácností.
Krizový štáb také řešil vydávání materiálu zdarma. V obcích totiž postupně vznikla „živelná“ výdejní místa. „O nynějška bude jedno centrální výdejní místo pro materiál v objektu MND v Lužicích, kde budou moct lidé materiál vyzvednout na základě potvrzení obce. S touto činností bude pomáhat armáda,“ konstatoval hejtman.
Hasiči, armáda i policie nadále zůstávají v postižených oblastech včetně těžké techniky. Práce na demolicích nebo černých skládkách pokračují. Je zde nyní nasazeno 250 hasičů a vojáků a 90 kusů těžké techniky. „Z celkem 187 domů mají hasiči před sebou demolici přibližně čtyřicítky objektů, 26 domů už zdemolovali. Probíhají samozřejmě také demolice, které provádějí samotní majitelé domů,“ uvedl ředitel krajského hasičského záchranného sboru Jiří Pelikán. Hasiči pokračují v přesunech odpadů z meziskládek nyní na dvě centrální uložiště – v Hruškách a Hodoníně.
Jak ujistil obyvatele postižených obcí ředitel Krajského ředitelství policie Jihomoravského kraje Leoš Tržil, policisté z postižených oblastí rozhodně neodcházejí. „Naopak. Policie zde bude fungovat po celou dobu, co jí bude potřeba. Jedinou činnost, kterou zde ukončíme, je střežení tornádem poškozených vozidel. Jejich majitelé si je převezmou a zajistí případnou likvidaci,“ vysvětluje Tržil.