Vrtat hluboko do země by se mělo v okolí Rožnova pod Radhoštěm, Valašského Meziříčí nebo obce Hutisko-Solanec. Krajská rada moravskoslezských Věci veřejných s tím nesouhlasí.
Ministerstvo životního prostředí zatím vydalo souhlas pouze s vytyčením území pro průzkumné vrty, což ještě neznamená souhlas s řádnou těžbou, ale regionální Věci veřejné sdílejí s ekology shodný názor v tom, že i to může znamenat problém. Břidlicový plyn je totiž uložený v pravěkých vrstvách břidlic a utužených pískovců a byť jen zkušebních vrty by kvůli své technologii znamenaly ohrožení pro životní prostředí a mohly by nevratně poškodit cenné zásoby spodních vod.
Břidlicový plyn se totiž dobývá vertikálními a horizontálními vrty z hloubky i více než dva kilometry. K uvolnění plynu se využívá hydraulického štěpení hornin pomocí vody, písku a 0,5 % chemikálií. Krajská rada strany upozorňuje na to, že situace severomoravského regionu je diametrálně odlišná od podmínek Nevadské pouště, kde se břidlicový plyn ze země dobývá a těžba neškodí. Moravskoslezská krajská rada VV proto žádá ministra Chalupu, aby souhlasné stanovisko s vytyčením území pro průzkumné vrty odvolal. A to i s odkazem na to, že před několika dny oznámil, že zruší prvoinstanční souhlas státu s vytyčením území pro těžbu břidlicového plynu na Trutnovsku a věc vrací k novému projednávání. Věci veřejné budou pozorně sledovat, jak se situace kolem povolovacího procesu v Královéhradeckém kraji vyvine. Považují ji totiž za precedens, který naznačuje, jakou váhu při rozhodování ministerských úředníků můžou mít nespokojení občané a hlasy volající po důrazu na ochranu životního prostředí.
Mgr. Jana Drastichová,
poslankyně za VV a předsedkyně krajské rady