Petenti a vědecká rada Koalice STOP HF upozornila na enormní poškození severoamerického kontinentu, kde se tato metoda průzkumných hlubinných vrtů používá. „Spočívá v rozsáhlém záboru půdy, v obrovské spotřebě vody, v kontaminaci půdy a vody chemikáliemi i metanem ze štěpení. Představuje znečištění ovzduší se smogovými situacemi, ojedinělé nejsou ani výbuchy vrtů,“ uvádí poslankyně VV a upozorňuje na to, že stávající moratorium na použití této metody u nás je bez návaznosti na rychlý zákon pouhé provizorium.
„Moratorium problém jen odkládá a paradoxně umožňuje průzkum touto nebezpečnou metodou. Ta je přitom v naší zemi nepřijatelná jak v případě průzkumu tak i těžby tohoto typu zemního plynu, a to vzhledem k zásadním rozdílům v geologické stavby USA a Evropy, na které upozornili geologové vědecké rady Koalice STOP HF,“ říká poslankyně, která nechápe, že ministr životního prostředí nechce chápat ani tyto argumenty, ani odmítavé stanovisko odborníků České geologické služby.
„Zazněly přesvědčivé argumenty o tom, že průzkum i těžba břidlicového plynu pomocí stávající technologie je i v USA, natož pak v naší zemi, nerentabilní. Úvaha zkoumat a těžit v Česku břidlicový plyn se na jejich pozadí ukazuje jako ryzí ekonomický nesmyls a obrovské riziko pro životní prostředí,“ vysvětluje Jana Drastichová s tím, že z tohoto důvodu proti tomu aktivně vystupovali a vystupují regionální VV a nadále budou novelu zákona s problematikou těžby břidlicového plynu sledovat.
Na závěr veřejného slyšení sněmovna dostala od zástupce Koalice STOP HF, petentů i občanů Trutnovska, kteří ostře odmítají další pokus zahraniční firmy zkoumat v jejich regionu ložiska břidlicového plynu, symbolický dar v podobě obrazu s názvem Krajina.