Tyto děti podle českého i mezinárodního práva nejsou trestně zodpovědné za své činy. Je však proti nim vedeno řízení podle zákona o soudnictví ve věcech mládeže. Toto řízení sice vedou civilní soudy, avšak projednává se v něm čin dítěte, který je obecně klasifikován jako protiprávní a za nějž je mu ukládána určitá sankce.
Tato opatření jsou sice mírnější než sankce podle trestního práva a jejich hlavním cílem je přispět k nápravě dítěte a k jeho zdárné výchově a integraci do společnosti. Nicméně jde o soudní řízení, kde se rozhoduje o právech a povinnostech dítěte a proto musí být práva dítěte v tomto řízení maximálně chráněna spolu s jeho nejlepším zájmem. Výbor pro práva dítěte odhalil v ochraně procesních práv těchto dětí mnohé problémy jako nedostatečné právní zastoupení v řízení, komunikace s rodiči či jinými osobami požívajícími důvěru dítěte, informování dítěte i rodičů o postupech v řízení.
Jakkoliv má řízení plnit nejen sankční, ale i výchovnou funkci, neměly by být základní procesní standardy ignorovány. Rada proto řešila návrhy změn, které směřují k posílení práv dětí v řízení, a doporučila je vládě k realizaci.
„Šlo například o to, aby dítě například mělo od začátku nárok na povinné zastoupení advokátem, aby mu byla poskytnuta právní pomoc, prostě aby dítě nebylo v horším postavení než dospělí nebo mladiství, kteří už jsou trestně odpovědní“, uvedl k tomu ministr Dienstbier.
Rada vlády pro lidská práva se věnovala ochraně práv dětí, které poruší zákon a spáchají trestný čin
Dále Rada dnes se zabývala možností postihu stereotypních vyjádření v médiích, neboť současný zákon o rozhlasovém a televizním vysílání sice zakazuje utvrzovat stereotypní předsudky týkající se etnických, náboženských nebo rasových menšin, ale nemá mechanismy, jak tyto kroky stíhat. Ministerstvo kultury v tomto směru připravuje novelu a Rada by jej v tom mohla podpořit.
Na programu Rady bylo i schválení interních dokumentů nových výborů Rady a také informace o jejich činnosti.