Takže když to všechno poctivě posčítáme, máme u stran, které kandidovaly minule, nejméně 6,47% vlasteneckých hlasů, které míří díky přepočtům od vlastenců k Pirátům, případně k ANO. Kromě toho je zde dalších 7 nově vzniklých subjektů, které přes všechny svoje ambice odštípnou z vlasteneckého bloku dejme tomu dalších 6-7%. Celkový rozdíl tedy bude nějakých 13 % vlasteneckých hlasů!
Tušíte alespoň zběžně, kolik je to poslaneckých mandátů?
Důvody? Známe je už mnoho let. Před každými volbami se vynoří řada subjektů, které často i vypadají sympaticky, ale při bližším nahlédnutí zjistíte, že jejich ochota, a možná občas i schopnost, realisticky vyhodnotit své politické šance, je mírně řečeno pochybná. Mnozí lídři nepřekročí svůj stín, aby tak umožnili integraci programově podobným stranám či hnutím (a tím v žádném případě neříkám, že všechny subjekty jmenované výše v tabulce jsou programově kompatibilní). Obecně jde o prostě dilema: jdu do politiky proto, abych změnil věci kolem nás k lepšímu, nebo pro své osobní zájmy, aspirace a ambice? Na tuto otázku by si měl odpovědět každý, kdo má chuť na tuto půdu vstoupit. A pak by měl i počítat, že se stanou situace, kdy subjektivní představy jsou konfrontovány s realitou a někdy i kompromis může znamenat vítězství.
Výsledkem výše naznačené (tedy rozdrobené) volby bezpochyby bude, že dokonale znemožní Andreji Babišovi vytvoření většinové dvojkoalice ANO+SPD a zabrání to, k veliké úlevě v Bruselu i ultralevice v ČR, účasti SPD ve vládě. Voličům, kteří takto přihrají své hlasy ultralevicovým partajím, které by jinak v životě nevolili, se dostane hlasitého potlesku od nastupujících pirátů a jejich satelitů (ODS, STAN, KDU-ČSL a TOP09).
Lze tedy shrnout, že voliči těchto malých stran v případě sněmovních voleb, de facto volí piráty.
Je to škoda, protože jediné hnutí SPD má možnost nástup ultralevice zastavit, jenže bez podpory voličů nedokáže nic.