Dlouhodobě považuji toto opatření jako kultivující. Mám jasno v tom, že jsou dny, kdy ekonomika, práce a nakupování nemají být až na prvním místě.
Ve většině zemí západní Evropy v tom mají jasno. Německo, Rakousko a další země nejsou méně tržní, ani je tato opatření neposílají na hospodářské dno Evropy.
Domnívám se tedy, že tímto opatřením nedojde k žádnému ekonomickému brzdění. Kdyby to fungovalo tak, že otevřené supermarkety a hypermarkety tolik tu ekonomiku ženou, tak jsme dávno západní státy nejen dohnali, ale za to čtvrtstoletí, co máme všechno daleko více a skoro bez hranic otevřené, předehnali. Věřím, že rodiny i jednotlivci nezůstávají v tu dobu doma, ale vyráží po naší zemi, takže i oni napomáhají ekonomickému růstu využíváním nejrůznějších služeb. Berme to pozitivně, je to kultivující návrh.
Měli bychom hlavně myslet na ty, kterých se to týká, na ty prodavače a prodavačky, jejich rodiny a jejich práva. Často místo těch chimérických příplatků dostávají k dispozici pouze náhradní volno, nebo takovou náhradu, která nestojí za řeč. Věřím, že zákon, který KDU-ČSL dlouhodobě podporuje a který přispívá k lepšímu skloubení rodinného a pracovního života, udělal radost mnoha prodavačkám a prodavačům.
Mrzí mě, že návrh přišel ze Senátu bez jakékoliv úpravy. V době, kdy různé ankety a výzkumy ukazují, že lidem toto opatření nevadí nebo přijde normální, byl důvod k tomu, aby návrh obsahoval všech čtrnáct státních svátků ve třinácti dnech. Beru to pozitivně - bude možnost přijít s novelou, která zbylé státní svátky doplní.
Jiří Mihola
předseda poslaneckého klubu KDU-ČSL