Mgr. Karel Sládeček, MBA

  • SPD
  • Moravskoslezský kraj
  • poslanec
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je 0,12. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

06.11.2024 9:50:23

Uhlí je škoda pálit

Uhlí je škoda pálit

Ač boj proti uhlíku v rámci dekarbonizačního náboženství je nesmysl, uhlí je škoda pálit.

Uhlí se dá využít na spoustu jiných věcí než pálení v elektrárnách. Pálení uhlí v elektrárnách je anachronismus.

Uhlík je nejdůležitější prvek v organických sloučeninách, je základem života. To jako by dekarbonizátoři pozapomněli, ale není divu, když jejich hlavní ikona, Greta Thunberg, je mírně retardovaná slečna, která kdo ví, jestli vychodila alespoň tu základku.

Proč se dnes pálí stále tolik uhlí? Je to tím, že se „ekologickým“ aktivistům podařilo narušit rozvoj jaderné energie, která měla uhlí v roli stabilního zdroje nahradit. Díky těmto aktivistům jsme se, paradoxně s výjimkou Ruska ocitli ve slepé uličce energetiky, kdy pálíme uhlí (a plyn, a čím dal tím víc nafty) a namlouváme si, že občasné zdroje (vítr, slunce) umí nahradit zdroje stabilní.

Jaderné elektrárny, které využíváme, patří stále do kategorie primitivních milířů na termické neutrony. Tyto reaktory štěpný materiál přemění v hromadu silně zářícího odpadu a využijí jen zlomek dostupné energie.

Vývoj pokrokových reaktorů na rychlé neutrony (tzv. množivé reaktory) na západě úspěšně podrazili již zmínění aktivisté. A to měl západ docela slušně našlápnuto. Ale není všem dnům konec. Rusové mají funkční typ, o který je samozřejmě ve světě velký zájem, ale i západ se probudil a například Bill Gates podporuje vývoj množivého reaktoru.

Množivé reaktory využijí palivo mnohem lépe, některé druhy dnešního jaderného odpadu v nich půjdou využít a množivé reaktory umí štěpit i thorium, kterého je na zemi mnoho. Energie na dalších 10000 let. Jaderná fúze se může zpozdit nebo se ukázat jako obtížněji zvládnutelná, než si dnes myslíme, takže by byla škoda množivé reaktory ignorovat.

Jedno je jisté: bez „ekologických“ aktivistů bychom dnes pálili mnohem míň uhlí.

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama