Mgr. Karel Sládeček, MBA

  • SPD
  • Moravskoslezský kraj
  • poslanec
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je 0,28. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

08.11.2024 12:07:17

Uhlí je škoda pálit díl č. 2

Uhlí je škoda pálit díl č. 2

Sázky na jediného koně jsou riskantní, zvlášť když už naši předkové zjistili, že ten kůň není moc spolehlivý.

Řeč je o občasných zdrojích energie. Naši předkové vybudovali spolehlivé elektrárny a díky nim stabilní sítě, aby elektrická energie byla k dispozici 24/7. Dnes jsme svědci destrukce této jistoty a nesmyslného dotování nespolehlivých, čti občasných zdrojů elektřiny.

Toto je pouze evropský fenomén. Jinde nezahodili mozek a zkušenosti a rozvíjejí spolehlivou energetiku. Zatímco v Evropě likvidujeme spolehlivé zdroje a čekáme na fúzi, která ale je stále daleko, jinde jsou tam, kde my jsme mohli být před 30 lety, ale nebudeme tam ani za dalších 30 let, když budeme pokračovat tímto způsobem.

Moderní energetika se totiž rozvíjí všude jinde, jen ne v Evropě. Rusové mají již od roku 2016 plně funkční komerční množivý reaktor BN-800, zatímco jeho menší předchůdce BN-600 funguje od roku 1980 a má zůstat v provozu do 2040.

V Indii provozují od roku 1985 zkušební množivý reaktor FBTR a koncem 2024 chtějí zapnout zbrusu nový komerční množivý reaktor PFBR. Indie má málo uranu ale mnoho thoria, takže tam je její energetická budoucnost.

Čína od roku 2012 provozuje zkušební množivý reaktor CEFR a dokončuje hned dva komerční množivé CFR-600.

Západ zaspal. V šedesátých letech měl slušně našlápnuto, zkušebních množivých reaktorů vznikla přibližně desítka, ale potom tuto svoji strategickou výhodu zahodil, pod tlakem „ekologických“ aktivistů a začal pálit uhlí a plyn v dříve nevídaném množství.

V USA to pochopili a s podporou Billa Gatese od roku 2024 vzniká pod názvem TerraPower poměrně malý (345MWe) ale pokrokový množivý reaktor. V Evropě si zatím lámeme hlavu, jak zakázat topení dřevem a jak dotovat ještě víc solárních panelů made in China.

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama