Na jeho zasedání budou záměrně vysílání nejvyšší zástupci jednotlivých resortů, proto, aby se protikorupční legislativa kvalifikovaně předjednávala na odborném vládním půdorysu. „Při tvorbě tohoto výboru jsme vycházeli z osvědčeného formátu Porady ekonomických ministrů (PEM), kdy se jednotlivé specializované body na vládu předjednávají, řeší se případná nedorozumění a odborné otázky, tak aby se protikorupční politika nezpomalila, či se některými resorty neodsunovala, což se v minulých měsících několikrát dělo,“ vysvětlila důvody zrodu tohoto orgánu vicepremiérka Peake. „Záměrně zvu ministry, aby byla jasná odpovědnost za splnění protikorupčních úkolů a nedocházelo k politickým šumům, či záměrnému odsouvání plnění protikorupční strategie,“ vysvětlila Peake.
Vládní Výbor pro boj s korupcí spadá pod Sekci pro koordinaci boje s korupcí náměstka vicepremiérky R. Vacka a garantuje konkrétní prosazování protikorupční strategie do legislativy, rozhodnutí ministerstev a státních orgánů. Sekce samotná se skládá mimo jiné z lidí, kteří měli na starost protikorupční strategii a práci na konkrétních opatřeních dříve na ministerstvu vnitra. Má přebírat i některé konkrétní legislativní a nelegislativní úkoly (jednací řády komor Parlamentu, lobbing, whistleblowing atd.).
„Nechtěla jsem bezzubý úřad, proto jsem trvala na členství vybraných ministrů a vysokých státních úředníků v tomto vládním výboru. Je tak šance udržet rychlost a kvalitu protikorupčních opatření a vůli spolupracovat meziresortně a ku prospěchu této potřebné legislativy. Na plnění těchto protikorupčních závazků bude přímo dohlížet úřad vicepremiérky,“ uzavřela záměry vznikajícího výboru místopředsedkyně vlády Karolína Peake.
Vládní výbor bude vycházet i z odborných stanovisek a podkladů poradního protikorupčního výboru vicepremiérky složeného ze zástupců samospráv, nevládních organizací, legislativců, státních zástupců, policistů a úředníků.