Mgr. Marek Novák, MBA

  • ANO 2011
  • Zlínský kraj
  • poslanec
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je 2,44. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

Dotaz

12.02.2019 11:08:00 - D. Šach

Černé stavby

Pokud je zjištěno, že někdo postavil stavbu bez povolení, proč není donucen ji neprodleně na své náklady zase zbourat? Pak by si mohl o povolení požádat a případně stavit znovu. Prodělá tím, ale jak jinak chcete zařídit, aby lidé nestavěli na černo a nedoufali, že jim to projde? A i kdyby ne, tak přeci můžou požádat o povolení dodatečně. A jestli to chápu dobře, tak i třeba po 10 letech?

Zajímá Vás také odpověď na tento dotaz? Podpořte dotaz tlačítkem níže a my Vám odpověď zašleme na e-mail. Nicky uživatelů, které zajímá odpověď budou zobrazeny níže.

Prozatím dotaz nikdo nepodpořil. Buďte první! .)

Odpověď

05.03.2019 13:20:14 - Mgr. Marek Novák, MBA
Děkuji Vám za dotaz. Podá-li někdo na stavební úřad podnět k odstranění černé stavby, stavební úřad je na základě kontrolní prohlídky povinen zahájit řízení o odstranění stavby. Odstranění stavby je však významným zásahem do vlastnického práva. To je chráněno mimo jiné Ústavou a vlastník stavby může žádat o tzv. dodatečné povolení stavby. Pokud se ale ukáže, že stavbu dodatečně povolit nelze, přistoupí stavební úřad k vydání rozhodnutí o odstranění stavby s určením přiměřené lhůty. Pokud by nebyla černá stavba ve stanovené lhůtě odstraněna, jedná se o přestupek vlastníka stavby, za který může být stavebním úřadem pokutován. Stavební úřad by měl zajistit výkon rozhodnutí o odstranění stavby. To může udělat buď sám nebo prostřednictvím exekutora. V praxi ale stavební úřady k výkonu rozhodnutí přistupují neochotně, neboť náklady na odstranění stavby - a ty jsou vysoké - nese obec.