Spotřebitelé jsou zase o krok blíže efektivnímu procesnímu nástroji k vymožení svých práv. Vláda dnes na svém jednání schválila návrh zákona o hromadném řízení. Cílem tohoto zcela nového zákona je zavést komplexní a ucelenou právní úpravu hromadné žaloby jako nového procesního prostředku, který by spotřebitelům usnadnil společný přístup k soudu. Zákon nyní putuje do Sněmovny.
Stejné či obdobné nároky z protiprávního jednání nepoctivých podnikatelů, které dnes spotřebitelé vymáhají individuálně, půjde díky novému zákonu vymáhat společně v jediném soudním řízení. Ministerstvo spravedlnosti chce touto úpravou posílit ochranu a postavení spotřebitele v řízení před soudem.
„Na základě dlouhých vyjednávání byl zákon nakonec zúžen na spotřebitelské spory. Já si myslím, že méně znamená více a že je to svým způsobem dobře, protože uvidíme, jak se to v praxi osvědčí,“ uvedla ministryně spravedlnosti Marie Benešová s tím, že návrh dnes prošel vládou bez problémů. Na tiskové konferenci po jednání vlády ministryně také uvedla, že díky zákonu se ušetří spousta času, odbřemení se soudy a pro ty, kdo žalují, bude proces ve výsledku levnější.
Při tvorbě návrhu zákona brali jeho autoři zřetel především na zahraniční zkušenosti, které ukazují, co se v praxi osvědčilo a co naopak nikoliv. Důležitým principem právní úpravy je také prevence a zabránění případnému riziku zneužití. Záruky proti zneužití byly posíleny tak, aby bylo skutečně zajištěno, že ke zneužívání hromadných řízení nebude v praxi docházet.
Ministerstvo spravedlnosti při přípravě aktivně spolupracovalo se spotřebitelskými organizacemi, probíralo návrh zákona v rámci řady odborných diskuzních fór a do konzultací zapojilo i expertní pracovní skupinu složenou z předních odborníků, kteří se problematice hromadných žalob dlouhodobě věnují. Jejími členy byli jak akademici, tak zástupci z právní praxe.