Mgr. Matouš Vencálek

  • SZ
  • Bystrc
  • zastupitel měst. části
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -2,75. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

03.08.2014 15:55:19

Jak (ne)řešit problém bezdomovectví

Jak (ne)řešit problém bezdomovectví

Brno opět dokazuje, že je v mnoha ohledech oním cimrmanovským průkopníkem slepých uliček - nejnověji instalací zábran na lavičky, které znemožňují (nebo přinejmenším znesnadňují) ulehnutí.

Po vyhlášce zakazující veřejnou konzumaci alkoholu na většině území města je to další opatření, které má vyhnat bezdomovce z ulic. Není však těžké si spočítat, že hodnota přínosu těchto opatření k řešení problému se blíží nule.

Vyhláška o zákazu konzumace alkoholu je prakticky nevymahatelná - pokuty bezdomovci nikdy nezaplatí, jediné, co tak strážníci zmůžou, je vykázání těchto osob z daného místa. Ti se pak obvykle jen posunou o pár metrů dál a problém se posouvá s nimi. Zábrany na lavičkách pak připomínají opatření v podobě hrotů na zemi, které se nedávno objevily v Londýně (a po vlně odporu veřejnosti byly zase odstraněny), ale známy jsou i z jiných světových měst. Elegantní reakce na tyto tzv. "anti-homeless spikes" přišla od charitativní organizace RainCity Housing v kanadském Vancouveru, která se vydala zcela opačným směrem a začala po městě instalovat lavičky s výklopnou stříškou poskytující nouzový úkryt před deštěm (viz http://goo.gl/vG9imC). Na Slovensku zase nedávno přišla firma Desingdevelop se zajímavým nápadem na zbudování bytů pro bezdomovce uvnitř billboardových konstrukcí (viz http://goo.gl/cagjEf).

Represivní opatření, jaká zavádí Brno či jiná města, jsou ukázkou prachsprostého populismu a neochoty problém skutečně řešit. A vcelku pochopitelně - značné části veřejnosti bezdomovci v ulicích vadí, ale ještě víc jim vadí představa, že by se bezdomovcům mělo pomáhat z jejich peněz. Přesto je potřeba se k problému bezdomovectví stavět čelem a přistupovat k němu komplexně a konstruktivně - z nedávné studie badatelů z University of North Carolina v Charlotte například vyplynulo, že je levnější poskytnout bezdomovcům bydlení, než je nechat na ulici (viz http://goo.gl/l8CnbQ). Pochopitelně vyvstává otázka přenositelnosti dat ze Spojených států na naše podmínky, ale zamyslet se nad otázkou dostupného sociálního bydlení, důkladnější prevence a výraznější podpory charitativních organizací je na místě a rozhodně přínosnější, než zaplňovat město zábranami a hroty.

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama