„Opatření je součástí pomoci lidem v oblastech, kde se počítá s postupným útlumem těžby uhlí. Mělo by umožnit všem hlubinným a uranovým horníkům, aby mohli odejít o pět let dříve do důchodu, tak jak je to běžné v evropských zemích,“ řekla ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová.
Návrh novely o důchodovém pojištění, který upravuje podmínky pro získání nároku na dřívější odchod do důchodu u horníků z hlubinných dolů, byl konzultován se zástupci Odborového svazu pracovníků hornictví, geologie a naftového průmyslu. Tento návrh je reakcí na několik skutečností. Jednak zohledňuje extrémně těžkou práci v podzemí, kterou nelze vykonávat stejně dlouho jako jiné profese a vyrovnává tedy negativní důsledky dlouhodobé práce v dolech na zdraví horníků. Kromě toho, ale tento návrh reaguje i na současnou situaci kolem společnosti OKD, kde panují obavy, že v dalších letech nastane v severomoravském regionu výrazný útlum těžby, což by mělo negativní dopad na celou oblast. Vláda se tak snaží předejít zvyšování nezaměstnanosti nejen jednáním se společností OKD ohledně dlouhodobého zajištění zaměstnanců, ale také umožněním dřívějšího odchodu do důchodu řadě horníků, kterých by se propouštění v OKD nejvíce dotklo. Ministerstvo práce a sociálních věcí a Úřad práce České republiky také připravily i další regionální opatření specificky zaměřená na řešení situace zaměstnanců, pokud by se ocitli v procesu hromadného propuštění. Jedná se například o poradenství, zprostředkování práce, poskytování příspěvků na pracovní místa či rekvalifikace.
V novele zákona o důchodovém pojištění je navrhován nižší důchodový věk některých horníků včetně zvláštního způsobu stanovení procentní výměry starobního důchodu těchto pracovníků. Podmínkou pro snížení důchodového věku o pět let bude odpracování příslušného počtu směn pod zemí v hlubinných dolech. Obecně se bude jednat o 3 300 směn s tím, že v některých specifických případech (skončení zaměstnání v hornictví z důvodu dosažení nejvyšší přípustné expozice nebo zaměstnání v uranových dolech) postačí nižší počet těchto směn. V návaznosti na to je v novele zákona o organizaci a provádění upravena evidenční povinnost hornických zaměstnavatelů, aby podmínky pro snížení důchodového věku mohly být prokázány jejich potvrzením. Finanční náklady spojené s navrhovanou úpravou budou záviset na počtu horníků splňujících stanovené podmínky, který se bude vyvíjet v návaznosti na rozsah útlumu těžby. Tyto dodatečné náklady však budou rozloženy v čase tak, jak budou jednotliví horníci splňovat stanovené podmínky a dále jak se bude snižovat rozsah těžby. Účinnost zákona je stanovena tak, aby byla dostatečná legisvakance pro přípravu plátců důchodů na navrhované úpravy.