Je načase otočit diskusi kolem sazeb DPH zcela jiným směrem a vrátit ji tam, kam patří, tedy k diskusi o tom, kolik má být snížená sazba DPH na zboží základní lidské potřeby a kolik sazba na zboží ostatní. Maslowova pyramida lidských potřeb totiž pořád platí.
Co je to Maslowova pyramida lidských potřeb?
"Teorii pyramidy lidských potřeb definoval v roce 1943 americký psycholog Abraham Harold Maslow. Podle Maslowovy pyramidy má člověk pět základních potřeb a aby mohl uspokojit ty na vyšším stupni, musí mít napřed uspokojeny ty na stupních pod nimi.
V praxi to například znamená, že jedinec bude napřed nakupovat jídlo a bude muset uspojit potřeby životně základní. Teprvé poté se dostává k uspokojování potřeby bezpečí a potřeb společenských. Na vrcholu pyramidy je potřeba seberealizace, takže aby se mohl člověk zabývat jejím uspokojováním, musí mít uspokojeny všechny potřeby v pyramidě pod ní.
Pět základních potřeb Maslowovy pyramidy
Seřazeny jsou od nejnižší:
- Fyziologické potřeby (jídlo, pití, fyzický kontakt)
- Bezpečí, jistota (domov, práce, fyzické bezpečí, zdraví)
- Společenské potřeby (kamarádi, přátelé, rodina)
- Uznání (pochvala, úcta)
- Seberealizace (uplatnění sebe sama)
První potřebu, která musí být uspokojena vždy, označuje Maslow jako potřebu existence. Z pohledu přežití jsou potřeby na nižším stupni vždy významnější. Další čtyři potřeby označil Maslow jako nedostatkové. Člověk musí alespoň částečně uspojit potřebu na nižším stupni, aby mohl postupovat k uspokojování dalších.
V praxi to například znamená, že pokud si člověk zajistí bydlení a má nějakou práci, která zajišťuje jeho přežití a nějaký pocit bezpečí, může se věnovat uspokojování potřeby společenské, tedy navazovat vztahy s kamarády, zakládat rodinu apod. ".
Pro daňovu politiku v oblasti sazeb DPH to pak znamená, že snížená sazba DPH má být na všechno zboží a služby, které jsou potřeba k uspokojení základních lidských potřeba-tedy na potraviny, služby a komodity spojené s bydlením (např. energie, vodné, stočné), na výchovu dětí (dětské zboží) a v moderní informační společnosti pak samozřejmě také na nosiče sdílení informací (tiskoviny, knihy, telekomunikační služby volání i připojení k internetu). Když to jde ve vyspělých a ekonomicky silných evropských zemích (Německo, Holandsko) může to jít i u nás. Bez zajímavosti pak jistě není to, že země, které v posledních letech svoje DPH podstatně zvýšily (např. Řecko, Portugalsko) mají v současnosti velké ekonomické potíže. Vypadá to, že se naše vláda snaží seč může nás na tu úroveň Řecka skutečně dostat.
SNK ED prosazuje znovuzavedení snížené sazby DPH ve výši 6% na zboží a služby, které jsou potřeba pro uspokojení základních lidských potřeb. Maslowova pyramida totiž platí pořád.
P.S: Na přiloženém obrázku je Maslowova pyramida, obrázek je z veřejného zdroje.
V článku je použita citace ze zdroje: http://www.ekonomikon.cz/ekonomika/maslowova-pyramida