Kauza zároveň ukázala, že čeští konzumenti zpravodajství se v naprosté většině případů z médií o podobném soudním očištění nebo stažení obvinění v mediálně exponovaných kauzách velmi často nedozví. I neprávem obviněný člověk je tak pro většinu národa odsouzený navždy. Z mediální analýzy od společnosti Newton Media ostatně vyplývá, že lidé mají pětkrát menší šanci zaznamenat pozitivní informace o jejím průběhu oproti těm negativním.
„Od roku 1998 jsem pracovala ve vedení obce a mým krédem vždy bylo, že starosta se musí starat o blaho svých občanů, nikoliv o své. V roce 2010 jsme po jednání v zastupitelstvu a radě přijali smlouvu, která byla později označena jako nevýhodná. Na základě toho jsem byla obviněna a odsouzena k podmíněnému trestu za zneužití pravomoci veřejného činitele,“ říká bývalá starostka Moravské Nové Vsi Jana Krutáková, jejíž trest soud nyní zrušil. „Pominu-li finanční stránku věci, jedná se o absolutní dehonestaci člověka. Lidé z obce začali přecházet na druhý chodník, nikdo se se mnou nebavil a můj zdravotní stav se po všech stránkách zhoršil. Najít zaměstnání pro mě byl zásadní problém,“ dodává Krutáková.
Hnutí Starostové a nezávislí prosí česká média, která informovala o obvinění a odsouzení Jany Krutákové, aby rovněž přinesla zprávu o pravomocném zbavení všech obvinění.
„Jednání policie je v České republice často nestandardní. Jednou obviněný člověk je pro většinu populace navždy gauner i přesto, že obvinění bylo smyšlené a nezakládalo se na pravdě. A pokud se jedná o politika, je prakticky vyřízený,“ říká první místopředseda STAN Petr Gazdík. „I v tomto bychom se měli přiblížit západním standardům: politik očištěný soudem by měl mít nárok na přiměřenou pozornost médií, zvláště těch, která o jeho kauze informovala, a tím i možnost do politiky se vrátit. A samozřejmě soudní řízení by nemělo trvat celou řadu let,“ dodává Gazdík.
Z mediální analýzy, kterou si STAN nechali vypracovat od společnosti Newton Media, vyplývá, že média dávala daleko více prostoru negativně vyznívajícím příspěvkům, než těm kladným. Z toho plyne i značně rozdílný mediální dopad; zatímco příspěvky ohledně odsouzení zasáhly asi 45 procent populace České republiky nad 15 let, informace o zrušení trestu zaznamenalo jen 9 procent z nich.