Rada pro rozhlasové a televizní
vysílání
Škrétova 44/6
120 00 Praha 2
Rada České televize
Kavčí hory
140 70 Praha 4
Věc: stížnost na Českou televizi
Vážení členové rady!
TOP 09 má ve sněmovně sedm poslanců, STAN šest. Trikolóra má tři poslance. Pokud platí úzus, že zastoupení politiků na obrazovce má přibližně odpovídat procentuálnímu zastoupení jednotlivých stran v poslanecké sněmovně, pak z prosté matematiky plyne, že politici Trikolóry by se na obrazovce veřejnoprávní televize měli objevovat o polovinu méně často než zástupci TOP 09 či STAN. Realita je ale taková, že zatímco politici TOP 09 nebo STAN se dnes a denně z veřejnoprávní obrazovky vyjadřují ke kdečemu, zástupci Trikolóry nedostávají slovo vůbec.
Pokud jako kritérium zvolíme aktuální preference, je na tom Trikolóra dle různých průzkumů prakticky stejně jako TOP 09, STAN, KDU-ČSL, ČSSD nebo KSČM. Všechny tyto strany oscilují okolo pěti procent. STAN to ukrývá parazitováním na Pirátech, TOP 09 a KDU-ČSL se přiživují v koalici Spolu. Ale opět tu platí, že zástupci všech těchto stran dostávají na obrazovce České televize pravidelně slovo, zatímco Trikolóra vůbec.
Námitka, že Trikolóra v minulých volbách do sněmovny nekandidovala, neobstojí. Politická scéna je živý organismus. Strany vznikají i zanikají. Zpravodajství to musí reflektovat. Nebo snad, když se od ODS odloupla Unie svobody, tak ji Česká televize na obrazovku nepouštěla? Naopak. Byla tehdy miláčkem českotelevizních redaktorů. Stejně tak to bylo, když se od KDU-ČSL oddělila TOP 09.
Kdybychom měli soudit podle zpravodajství ČT, tak zdaleka nejvýznamnějšími politiky České republiky jsou předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová a předseda STAN Vít Rakušan. Nemine den, aby právě tyto dvě osoby cokoli nekomentovaly, nevyskytovaly se v reportážních příspěvcích, nebyly zvány do studia.
Suma sumárum. Na jedné straně nadstandardně protežovaní politici a politická uskupení (TOP 09, STAN), na straně druhé absolutní nezájem a programová ignorace (Trikolóra). Veřejnoprávní televize se touto praxí zpronevěřuje svému zákonnému zadání, neb její informace mají být objektivní, vyvážené a všestranné.
Vážení členové rady, je zcela evidentní, že s dramaturgií zpravodajství a publicistiky něco není v pořádku.
V úctě
Mgr. Petr Štěpánek,
v letech 1994 – 2006 člen a místopředseda RRTV