Takto se dá shrnout stanovisko k aktuální kauze Škárka - Bárta. Na jedné straně verze, že Bárta dává hotovostní půjčku svému příteli a zároveň 1. místopředsedovi Věcí Veřejných Škárkovi a na druhé straně verze, že Škárka přijímá úplatek za mlčení a to v hotovosti. Tyto peníze však nepřizná v daňovém přiznání. Tudíž se dle vyjádření právníků (např. pana Lžičaře) dopouští porušení zákona. Zmíněná kauza nesvědčí o čistém postupu obou aktérů.
Věci Veřejné uspěly ve volbách díky heslům o boji proti korupci a odstranění dinosaurů. Úspěch strany byl větší než na jaký byla připravena. VV zažívají krizi identity, proces politického sebehledání se. Proto v rámci sebehledání se musí radit, hledat řešení, a to i s druhdy jimi označovanými dinosaury - Klausem a Zemanem. Podotýkám, že nejsou dinosauři, naopak oba vyčnívají nad blátem a šedou průměrností českých politiků, a to svými zkušenostmi, schopnostmi a vizemi.
Jedna z nejdůležitějších vládních reforem - penzijní reforma v kritizované variantě - byla vládou v klidu schválena a to vše ve stínu Bártovsko-Škárkovské kauzy. Co je důležitější pro občany? Morální úpadek české politiky nebo stěžejní reforma penzí, která ovlivní všechny v budoucnu – negativně či pozitivně? Odvádění pozornosti od skutečné vládní politiky ovlivňující miliony občanů skrze mediální kauzy není nový jev. Kauzy vyletí, zavíří, ale obyčejně se nikdy nedošetří. Vyšetřila se snad kauza Michálek-Drobil?
Závěrem podotýkám, že v čele vlády by měl být muž činu, ne váhavý střelec. Odpovědnost za osud vlády leží primárně na premiérovi. Otázkou zůstává, zda je role premiéra pro Petra Nečase „šitá“ anebo bude opět potřebovat pomoc z Hradu. Ukáží to nejbližší dny.
Radek Augustin, místopředseda SPOZ