Ředitelům a zřizovatelům škol denně svěřujeme skoro milion dětí. Místo toho, aby jim stát důvěřoval, rozvázal ruce a umožnil jim školy zodpovědně spravovat, hrne na ně další a další administrativu. Pojďme to změnit!
Pokud pro naše děti skutečně chceme moderní vzdělávací systém a dostatek míst, musíme ředitelům škol a obcím co nejvíce usnadnit adekvátní rozvoj jejich školských objektů.
Rozvíjet současnou školskou infrastrukturu, povětšinou mnoho desetiletí staré budovy, je dnes možné převážně s výjimkami z různých požadavků. Právě hygieny v krajích takových žádostí řeší stovky ročně. V součtu jde o tisíce hodin složitého připravování žádostí ze strany, tisíce hodin jejich vyřizování, měsíce průtahů, ale i desítky milionů korun zbytečně vyhozených oknem.
To bylo hlavním důvodem, proč jsem požádala hlavní hygieničku a pracovní týmy čtyř ministerstev o aktualizaci zastaralé hygienické vyhlášky pro školy.
Právě promyšlené snižování byrokratické zátěže a odstraňování duplicitních paragrafů je cestou k tomu, abychom v rostoucích regionech do školské infrastruktury investovali veřejné finance smysluplně, bez rozhazování, a ve správný včas.
Nová hygienická vyhláška se proto vymaňuje direktivnímu státnímu přístupu a vytváří prostor pro individuální přístup zřizovatele podle charakteru vzdělávací instituce. Školy budou mít nově možnost přizpůsobit se potřebám výuky a dětí, nikoli potřebám dvacet let staré vyhlášky.
Primárně však nová vyhláška klade důraz na ochranu zdraví dětí, to zůstává naprostou prioritou.
Těším se na otevřenou diskuzi hlavních aktérů regionálního vzdělávání u kulatého stolu a děkuji všem kolegyním a kolegům, kteří se na přípravě nové vyhlášky podílejí!