Nyní je čas ptát se nově příchozích, jak jim můžeme pomoci dál? Co potřebují? Co je zajímá? A oni chtějí vědět hlavně to, kde mohou začít pracovat a uplatnit se.
Nejen proto jsme za přispění faráře Josefa Ptáčka v Kostel sv. Krista Spasitele uspořádali komunitní setkání místních a nově příchozích - Pětka pro Ukrajinu. Pohoštění, hudba, pro děti dobroty a kreslení, spousta zajímavých osobností, rozhovorů, otázek a informací. Společně jsme ukázali, že Pětka nabízí řadu příležitostí i velké srdce.
Od ředitelky ZŠ a MŠ Barrandov Veroniky Urban Volfové zazněly podstatné informace o tom, jak přihlásit ukrajinské děti do škol a školek a ředitelka úřadu práce poradila, jak postupovat při hledání zaměstnání.
Radost mám z milé návštěvy Miroslava Němcová, která přijala mé pozvání. Aktivně se totiž zajímá o to, jak uprchlíkům u nás na Pětce pomáháme a hledá další možnosti. A myslím, že slova podpory od Mirky obsahovaly to nejdůležitější: "Jste tu vítáni!"
Setkání jsme chtěli milé a uvolněné, abychom alespoň na chvíli rozptýlili obavy žen o bezpečí jejich mužů, kteří na Ukrajině zůstali. Přizvali jsme sbor sv. Vladimira a není tajemstvím, že v něm zpívá náš kolega Jan Flégl z odboru územního rozvoje. Právě tady totiž začíná naše spolupráce se skvělou paní Olgou Mandovou, která vede tento sbor a zároveň i Sdružení Ukrajinců a příznivců Ukrajiny v ČR.
Už v prvních dnech krize jsme se tak propojili s Dům národnostních menšin Praha, s překladateli, i se samotnými nově příchozími. Společně organizujeme setkání a potřebnou pomoc dokážeme poskytovat cíleně.
Srdečně děkuji vám, kteří v této těžké době jakkoli pomáháte. Jste úžasní! Přišli jste se seznámit a zaznívaly nejen slova podpory, ale i cenné rady - kde se uplatnit, kam zajít na procházku s dětmi, zkrátka jak se tu rychle zorientovat a znovu začít žít.2