Neblahý trend ve vzdělávání s sebou nese dva důsledky, které mají pochopitelně silně nepříznivý vliv na českou ekonomiku. Za prvé, nedostatečné odborné a praktické vzdělání s sebou přináší horší uplatnitelnost na trhu práce a v konečném důsledku také vyšší nezaměstnanost. A za druhé, pokud firmy nejsou ochotné investovat do vzdělání svých zaměstnanců, kde potom chtějí získat lidi s potřebnou kvalifikací?
Kvalifikovaní pracovníci ale nepadají z nebe. Dovednosti a znalosti nutné pro výkon povolání je potřeba někde získávat během celého života. Většinou si je musí vychovat samotné firmy a nejlepší cestou je pro ně organizace vzdělávacích kurzů šitých na míru vlastním zaměstnancům.
Podobné výsledky jsou v Evropě zcela výjimečné
Přitom podobné hrozivé výsledky v oblasti celoživotního vzdělávání jsou v Evropě zcela výjimečné. Vezměme si jako příklad sousední Rakousko. Náš jižní soused se může pochlubit jednou z nejnižších nezaměstnaností. Zde se však pravidelně odborně vzdělává přes 80 procent dospělé populace. Jaký to propastný rozdíl ve srovnání s Českou republikou.
Nelze se proto divit, že lidé tak přijímají daleko lépe inovace a posun v technologiích a rakouská ekonomika je tak výkonnější než ta česká. Zaměstnavatelé by si měli uvědomit, že investice do vlastních zaměstnanců jsou těmi nejlepšími, protože pomáhají zlepšit konkurenceschopnost firem na trhu. Benefity z těchto investicí poplynou samozřejmě i samotným zaměstnancům, a v konečném důsledku také českému hospodářství jako celku. Tak proč to u českých firem nefunguje? Není na čase to změnit?
Přeji hezký den a veselou mysl!