Podle europoslance Zdechovského by však za současné situace bylo zavedení eura politická sebevražda. „Velká část Čechů je však proti. Podle průzkumu Eurobarametru je 70 % Čechů proti zavedení eura, pouze 29 % je pro,“ upozorňuje na další evropský výzkum Zdechovský.
Přijetí eura neznamená zdražení cen
Termín přijetí společné měny určuje vláda a členství je podmíněno splněním ekonomických a právních kritérií, které vymezila Maastrichtská smlouva. Jednotná měna s sebou nese odstranění kurzového rizika z většiny zahraničně obchodních transakcí, značnou výhodou je pozitivní vliv cenové transparentnosti na kvalitu konkurenčního prostředí, zlevnění bezhotovostního platebního styku se zahraničím, odstranění poplatků za výměnu měn, snazší cestování a v neposlední řadě také pobídka pro příliv zahraničních investic.
„Častým mýtem ohledně přijetí eura je to, že s eurem se automaticky zvednou ceny v obchodě. Je to opakovaně vyvrácený mýtus, který mají Češi a někteří euroskeptičtí politici uložený v hlavě, a není to v žádném případě pravda,“ dodává europoslanec Zdechovský. Přijetí eura by byla neutrální operace, při které budou jak ceny, tak mzdy i úspory přepočítány aktuálním koeficientem.
Eva Fruhwirtová
Více informací na:
http://www.europarl.europa.eu/RegData/etudes/BRIE/2015/565883/EPRS_BRI(2015)565883_EN.pdf