Podle názoru Zdechovského, který se svým týmem studoval několik týdnů celý případ, se otec stal obětí pochybení ze strany OSPODu i ze strany soudu. Zdechovský se proto hodlá dopisem obrátit na ministryní práce a sociálních věcí Marksovou-Tominovou, aby celou věc nechala prošetřit.
„Chtěl bych na jeho případu otevřít závažný problém diskriminace otců při péči o děti a vymahatelnosti výživného. Jeho případ svědčí o závažném pochybení úřadů či dokonce o špatném nastavení zákona o ochraně dětí, a tedy i selhání celého systému,“ říká lidovecký europoslanec Zdechovský, který se problematikou péče o děti dlouhodobě zabývá.
OSPOD nadržoval matce
Podle Zdechovského názoru OSPOD v této záležitosti stranil matce, které už dříve odebrali tři děti z prvního vztahu pro podezření z týrání, a nynější děti zanedbávala. Za zcela absurdní považuje europoslanec i způsob vyměření výživného ze strany matky.
„V srpnu 2010 utrpěl její malý syn frakturu lebky a měl neléčenou alergii. Zanedbána matkou byla i dcera s oční vadou, kvůli níž musela být hospitalizována. Oběma dětem bylo pomoženo až po intervenci otce. Matka se dětí zřekla poté, co opakovaně nechávala děti v mraze na ulici, a do péče tak získal děti jejich otec,“ popisuje Zdechovský podrobněji okolnosti celého případu, se kterým se několik týdnů se svým týmem seznamoval.
„Přestože OSPOD věděl, že matka žije s přítelem a má normální příjem, vyměřil jí výživné pouhých 200 korun na dítě měsíčně, což je naprosto směšná částka. Diskriminační přístup vůči otci je zde zcela zjevný,“ připomíná Zdechovský.
Otci kvůli jeho nemocem a částečné invaliditě odmítl úřad práce žádost o rekvalifikaci, si nemůže najít práci. Po odečtení nájmu musí hospodařit s pěti dětmi s 11 tisíci korunami měsíčně včetně výživného od matky dětí.