„Soudy v České republice navíc postupují v záležitosti pana Miquela velmi nestandardně a nekorektně. Dnes již bývalá manželka pana Miquela působí u soudu, který bude v případu rozhodovat, jako učitelka angličtiny a dokonce se sama kamarádí se zdejšími soudkyněmi. To je v Evropě naprosto nestandartní postup,“ říká nově zvolený europoslanec Tomáš Zdechovský.
Nejde o první případ
Podobný osud jako pana Miquela potkal i Bolívijce Fernanda Burgose, který podniká ve Švédsku. I on se v Česku zatím bez úspěchu domáhá spravedlnosti: Jeho dceru Antonii matka odvezla ze Švédska, a aniž by uvedla jediný důvod, řekla, že už své dítě nikdy neuvidí. „Měl už pět právníků, ale spravedlnosti se nedomohl kvůli tomu, že je cizinec. Přitom kolik stovek dětí otců cizinců by dalo všechno na světě, aby se jejich otcové o ně zajímali,“ vysvětluje europoslanec Zdechovský.
„O záležitosti Antonia Miquela už jsem hovořil i se svými španělskými kolegy z Evropského parlamentu a byli situací vážně znepokojeni. Informoval jsem i španělského velvyslance v Česku. Rozhodl jsem se celý průběh soudního řízení sledovat a v pátek budu společně s tímto pánem stát před budovou soudu v Hradci Králové. Pokud se k nám přidají i další, budeme jedině rádi,“ zakončuje Zdechovský.
Europoslanec Tomáš Zdechovský se problematikou střídavé péče věnuje několik let. Patří mezi iniciátory české novely zákona o rodině, která umožní častější udělení střídavé péče, a také mezi zastánce názoru, že dítě má právo nejen na matku, ale i na svého otce.
Eva Fruhwirtová/Daniel Rejman