Jeho snahou je silnější a lepší přeshraniční spolupráce a také lepší spolupráce mezi státy v otázce prosazování práva, podobně jako navrhuje organizace Amber Alert Europe, pod jejíž hlavičkou již systém pro záchranu unesených dětí v současné době funguje.
„Já sám mám tři děti, takže se dokážu vžít do situace zoufalého rodiče, který se snaží najít své ztracené dítě. Určitě bych v takovém případě využil všechny dostupné prostředky, abych svého potomka v co nejkratší době našel,“ vysvětluje důvody pro svou iniciativu poslanec Evropského parlamentu Tomáš Zdechovský.
„Mechanismus varování pro záchranu dětí prokazatelně funguje a zachránil život již nejednomu unesenému dítěti. Domnívám se, že je více než žádoucí tento systém co nejvíce rozšířit a prohloubit spolupráci mezi evropskými státy v oblasti pátrání po unesených dětech,“ dodal europoslanec, který dlouhodobě spolupracuje například s Bílým kruhem bezpečí, který pomáhá obětem trestných činů.
Čísla pohřešovaných dětí jsou naprosto alarmující
Každý rok je v EU nahlášeno 250 000 případů pohřešovaných dětí. Pokud je dítě uneseno a zavražděno, v 76 % případů se tak stane během tří hodin od únosu. Hledání ohroženého pohřešovaného dítěte se často zastaví na vnitřních hranicích. Ovšem 37,5 % Evropanů žije v pohraničních oblastech, což následně velmi komplikuje hledání ztraceného dítěte.
Pokud je veřejnost požádána, aby pomohla při hledání pohřešovaného dítěte, které je bezprostředně ohroženo vážným nebezpečím, je zásadně důležité, aby se tak stalo co nejdříve. Již v šestnácti zemích je umístěn systém pro záchranu dětí. Zatím byl nejméně jednou použit v osmi z nich a to také i v České republice, kde došlo k záchraně dítěte.