„Na jedné straně každý rok umírá třicet šest milionů lidí na nedostatek potravy, na druhé straně dvacet devět milionů lidí umírá na problémy spojené s přejídáním nebo špatnými stravovacími návyky,“ upozorňuje na paradox dnešní situace ve světě lidovecký europoslanec Zdechovský.
Bohaté země s potrvinami plýtvají, chudé je zase neumí zpracovávat
V rozvinutých a bohatých zemích je hlavní příčinou potravinových ztrát plýtvání potravinami. „Lidé vyhazují jídlo, které není zkažené, nemá po záruční době, jednoduše řečeno s jídlem plýtvají a bohužel si to ani neuvědomují,“ říká Zdechovský.
V chudých zemích naopak dochází k velkým ztrátám při zpracovávání. Farmáři v rozvojových zemích často sklízí plodiny předčasně buď z důvodu aktuálního nedostatku plodin na trhu, nebo proto, že potřebují peníze za prodej těchto surovin. V konečném důsledku dochází k tomu, že nezralé plodiny nejsou na trhu přijaty a jsou vyhozeny.
Obilí je primárně potravina, nikoliv palivo pro výrobu tepla
Europoslanec Zdechovský upozorňuje také na další absurditu dnešního světa. „Nemáme dostatek půdy pro nasycení všech obyvatel planety a přesto využíváme hektary půdy pro pěstování obilí, které je využito jako palivo. Tuto půdu bychom měli využít pro pěstování obilí k nasycení těch, kteří mají hlad.“
Zdechovský se obrátil na Evropskou komisi
V lednu 2015 byl v v Evropském parlamentu představen tzv. Milánský protokol týkající se udržitelné životosprávy spojené se špatnými stravovacími návyky. Europoslanec Zdechovský chce znát postoj a konkrétní kroky Evropské komise, které by zamezily plýtvání potravinami a také chce vědět, jak konkrétně plánuje Evropská komise využít příležitosti propagovat svou iniciativu v problematice udržitelného stravování a plýtvání potravin na EXPO 2015 v Miláně.
Eva Fruhwitová