Vystoupení z EU
Jak vůbec v praxi vypadá vystoupení státu z EU? Jak dlouho trvá? Co se musí změnit? A není třeba ještě šance, že by emoce opadly a VB v EU zůstala?
Zajímá Vás také odpověď na tento dotaz? Podpořte dotaz tlačítkem níže a my Vám odpověď zašleme na e-mail. Nicky uživatelů, které zajímá odpověď budou zobrazeny níže.
Prozatím dotaz nikdo nepodpořil. Buďte první! .)
Odpověď
24.06.2016 14:02:25 - Mgr. et Mgr. et Mgr. Tomáš Zdechovský, Ph.D., MBA
Dobrý den,vystoupení Velké Británie coby členské země je věcí, která nemá v dějinách EU precedens. Otázku samotného vystoupení řeší článek 50 Smlouvy o EU. Velká Británie nejprve musí oznámit svůj úmysl vystoupit z EU na Evropské radě. To může nastat až za několik měsíců. Do dvou let se poté musí vyřešit dohoda o podmínkách vystoupení a vystoupení samotné. K formálnímu vystoupení státu dojde vstupem uzavřené dohody v platnost. I pokud k uzavření dohody nedojde, po dvou letech od oznámená úmyslu vystoupit členství automaticky zaniká. Takže samotný proces vystoupení trvá maximálně dva roky od oznámení úmyslu. Vedle toho bude nutné uzavřít i dohodu o novém nastavení vzájemných vztahů. Tato dohoda ale nemusí být a patrně nebude totéž, co dohoda o vystoupení. Uzavření dohody o novém nastavení vzájemných vztahů navíc není omezené zmíněnou dvouletou lhůtou.
Pokud jde o Vaše dotazy týkající se eventuálního setrvání, věci se mají následovně. Referendum sice nemá právní závaznost, ale britský premiér se zavázal výsledek respektovat. Vystoupení už pravděpodobně bohužel nic nezabrání.
S pozdravem
Tomáš Zdechovský