azylová politika EU
Podporujete ad hoc změny azylové politiky evropské komise? A jak to vlastně funguje? EK něco navrhne a EP o tom hlasuje? Druhá část mého dotazu se týká toho, co bude EU dělat proto, aby fungovala spolupráce s Tureckem a myslíte, že tudy vede cesta?
Zajímá Vás také odpověď na tento dotaz? Podpořte dotaz tlačítkem níže a my Vám odpověď zašleme na e-mail. Nicky uživatelů, které zajímá odpověď budou zobrazeny níže.
Prozatím dotaz nikdo nepodpořil. Buďte první! .)
Odpověď
13.05.2016 19:57:42 - Mgr. et Mgr. et Mgr. Tomáš Zdechovský, Ph.D., MBA
Dobrý den,pokud jde o nejvýznamnější návrh změny azylové politiky, a to kvóty na přerozdělování běženců, stavěl jsem se vždy proti. Je úplně jedno, zda jsou kvóty v ad hoc či nějaké trvalé podobě. Jedná se o řešení, které se ukázalo jako naprosto neúčinné, takže je třeba hledat jiné cesty. Ano, nejprve věc navrhne Komise, potom se o dané záležitosti obvykle hlasuje v Evropském parlamentu a v rámci Rady hlasují o návrhu i členské státy.
V případě spolupráce s Tureckem je situace taková, že díky dohodě s Tureckem se příliv běženců opravdu snížil o 90 %. Není ale vůbec jasné, jestli bude spolupráce dlouhodobě fungovat. Vyřešena není např. otázka zrušení víz pro Turecko. Jedná se sice o součást smlouvy, ale jejich dohodnuté zrušení do konce června není za současných okolností příliš reálné.
S pozdravem
Tomáš Zdechovský