Problematiku na horním sídlišti v Krupce sleduji od svého nástupu do funkce ministra. Město jsem opakovaně navštívil a domnívám se, že spolupráce radních s členy DSSS je nepřijatelná z politických i etických důvodů.
Pokud je prací pro město umělé stavění lidí proti sobě, provokování (včetně hlídek, tzv. „ochranných sborů“ – německy Schutzstaffeln!) a populistické „zásahy“ všude, kde se dají očekávat kamery televizí, pak nechť starosta spolupracuje s nástupci rozpuštěné Dělnické strany. Pokud míní snahu zlepšit soužití ve městě vážně, měl by efektivní pomoc hledat jinde.
Vládní Agentura pro sociální začleňování a já osobně mu nabízíme širokou metodickou a organizační pomoc při stanovení strategie, jak problém na sídlišti začít skutečně řešit. Jedná se o soubor opatření umožňujících větší šance místním zapojit se do společenského a hospodářského života v regionu, dětem pak větší úspěch ve vzdělávání, zejména setrvání ve vzdělávání na střední škole, ale i nastolení pořádku a dodržování pravidel. Agentura ale zejména zapojuje do spolupráce s úřady všechny členy komunity, od podnikatelů až po lidi v sociální nouzi. Další kolo rozšiřování Agentury je naplánováno na konec letošního roku.
Členové „Dělnické strany sociální spravedlnosti“ v sociální soudržnost ani sociální začleňování skupin obyvatel ve vážných existenčních potížích nevěří. Opakovaně to potvrzují svými prohlášeními pro media.
Starosta města by neměl podporovat participaci DSSS na rozhodování o životě města.
Vítám proto rezolutní odmítnutí předsedy vlády a ODS Petra Nečase spolupracovat s DSSS na úrovni měst.
V Praze dne 17. 8. 2010