Předseda Milan Štěch, ale i jeho senátorský kolega a zároveň prezident Agrární komory Jan Veleba považují případy nekvalitních potravin z Polska, které se v minulých týdnech objevovaly v českých obchodech, za závažné pochybení. Přesto neohrozí dobré vztahy obou zemí, pokud se podaří problém uspokojivě vyřešit. „Jak české, tak i polské potraviny jsou dobré. Jen se musíme postarat o to, aby věci byly dotaženy do konce, tedy výrobci a případně i distributoři, kteří ohrožují kvalitu, musejí být vyřazeni ze hry, aby nemohli dál kazit pověst místních potravin,“ řekl předseda Senátu Milan Štěch. S tím souhlasí jeho protějšek, maršálek polského Senátu Bogdan Borusewicz: „Jde o individuální selhání výrobců a kontrolních mechanismů, věřím, že systém je nastaven správně. Pokud jsou nějaké nedostatky, je nutné je vyřešit. A o to se důsledně snažíme,“ řekl.
Prezident Agrární komory Jan Veleba dodal, že citlivost tématu vychází především z pozice Česka, které je dnes na dovozu potravin ze sousedního Polska závislé. „Není to tak, že bychom chtěli omezit import polských potravin, to ani nemůžeme, dospěli jsme totiž do stavu, kdy bychom výpadek nedokázali nahradit, alespoň ne hned,“ vysvětlil Veleba.
Obě strany se shodly také na tématech týkajících se většiny společných evropských témat nebo bezpečnostní spolupráce Česka a Polska. Na úrovni Senátů chtějí oba spojenci spolupracovat a diskutovat např. o možnosti společných nákupů vojenské techniky, které mohou její pořízení zásadně zlevnit. Tuto možnost vyzdvihnul také senátor Tomáš Kladívko z Výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost. O součinnosti obou spojenců ohledně bezpečnostní politiky hovořili členové delegace i s náměstkem ministra zahraničních věcí pro bezpečnostní politiku Boguslawem Winidem.
Tématem jednání bylo také energetické směřování obou zemí. Předseda Milan Štěch informoval svého protějška o spíše odmítavém postoji českých starostů a obcí směrem k případné těžbě břidlicového plynu. Polsko přitom už podniklo přípravné kroky, jejichž vyústěním má být vytěžení bohatých podzemních ložisek této komodity, jež má odstartovat v roce 2015. Zástupci českého i polského senátu se pak vzájemně ubezpečili o jednotném názoru na celkové směřování energetické koncepce, tedy snaze nezvyšovat energetickou závislost na dalších zemích.
Českou delegaci přivítal u společného jednacího stolu také ministr hospodářství Janusz Piechociński. Otevřel např. téma spolupráce českých a polských firem nebo budování infrastruktury – v této věci požádal Milan Štěch polskou stranu, aby zvážila možnost diskusí o vodním propojení Labe, Dunaje a Odry. Tento projekt by mohl být vhodnou alternativou v rozvoji dopravní infrastruktury a zároveň by mohl přinést mnoho pracovních míst, navíc z části za možnosti finanční podpory z Bruselu.
Na závěr návštěvy čeští senátoři zavítali do podniku Kofoly, a. s. v jihopolském Kutnu. Tam si prohlédli výrobnu třetího největšího producenta nealkoholických nápojů v Polsku, jehož většinouvý podíl je v českých rukou. Na jeho půdě pak diskutovali o možné regulaci cukerných kvót z dílny Evropské komise, které neúměrně zdražily cukr a tím velmi znevýhodňují některé sféry potravinářského průmyslu.
Plodná setkání zaznamenali během dvoudenní návštěvy Polska také senátoři reprezentující česko-polské pohraničí, Petr Gawlas a Antonín Maštalíř. Řešili např. téma znečištěného ovzduší v katovické pánvi či problematiku financování polských médií, která vycházejí v ČR. Při té příležitosti maršálek polského Senátu Bogdan Borusewicz přijal jejich pozvání na kulturní akci Gorolskij swiento, která proběhne na začátku srpna v Jablunkově.