Odmítáme tento způsob politizace stávky.
Nerozumíme postoji předsedy vlády Jana Fischera, který musel vyslechnout tvrdé útoky z úst odborových předáků na tiskové konferenci ČSSD a který následně požádal o vyhlášení stavu legislativní nouze, aby vyhověl jejich požadavkům.
Zákon o DPH přitom do Sněmovny předložila tato vláda. Kritizované ustanovení o danění zaměstnaneckých benefitů schválili v listopadu loňského roku v konečném hlasování i poslanci ČSSD a KSČM. Zvykli jsme si na to, že tyto dvě strany před volbami svůj názor účelově mění. Úřednická vláda by ale svůj názor při prvních obtížích měnit neměla.
Velmi se obáváme, že tento krok sice možná odvrátil pondělní stávku, ale zároveň vytvořil vážný precedent pro další skupiny, které se formou stávky mohou domáhat svých zájmů. Vláda bohužel ukázala, že tomuto typu politického nátlaku není připravena čelit.
Stav legislativní nouze má navíc sloužit v mimořádných situacích, kdy je třeba hledat rychle řešení pro případ ohrožení lidských životů či pro nápravu škod způsobených přírodní katastrovou. Hrozba stávkou takovou situací bezesporu není.
ODS není ochotna za těchto okolností pod hrozbou stávky podpořit požadovanou změnu zákona o DPH. Nemůžeme připustit tuto formu nátlaku a politického vydírání.
Vyzýváme Jiřího Paroubka, aby zanechal svého destruktivního populismu a přestal zneužívat odborů pro své politické cíle. Zahrávat si se sociálním smírem ve společnosti v době ekonomické krize je krajně neodpovědné.