Anebo může být ve hře následující smysl, více či méně symbolický: občanův vliv v tomto systému příliš neroste, naopak. Ale může si aspoň dopřát toho jadrnějšího výraziva. Stačí-li mu to k radosti… Ale přesto pozor, občane! Pokud jen toto nabízí námi přímo volení zástupci, není to mnoho a příliš nadějné. Tohle přeci umíme nebo se můžeme naučit všichni. Docela lituji např. učitele v ZŠ, budou-li muset korigovat verbální projevy svých žáků, na jejichž gradaci si stěžují již nyní. A snad jen ještě poněkud skrytější symbol: hledáme-li v některých třídách základních škol obraz hlavy státy a nenacházíme jej, nevytýkejme to škole a příp. učitelům. Nemusí to být jen nedostatkem financí. Berme v potaz, že budou-li mít žáci na očích prezidenta, budou mít také vždy po ruce argument, proč se velmi pregnantně neohradit, jestliže jim učitel nebo učitelka chtějí mluvu přeci jen poněkud usměrnit, příp. kultivovat. Vždyť ani pan prezident nejde pro takovéto slovo daleko…
A tak snad jen poznámku, doporučení (dovoluji si, nezávazně). Latinské přísloví říká: Co je dovoleno Jovovi (říká se i bohovi), není dovoleno volovi. Takže přejme prezidentovi tu radost, má-li mu to pomoci ustát jeho pětiletý mandát. Vždyť přeci nemusíme brát vážně všechno, co říká. A vypadá to, že on toho časem namluví ještě mnohem víc.
Apropós, neodráží on nám pan prezident také stav českých a moravských luhů a hájů?! Takže divit se je možné. Změnit to můžeme demokratickou přímou volbou, nezasáhne-li moc ještě vyšší. Je řada důvodů si myslet, že i spravedlivější, údajně měřící všem stejně. Co si vybereme?
V souvislostech: http://www.ceskatelevize.cz/ct24/domaci/291200-hrad-jako-ctvrta-cenova-zeman-to-za-vulgarismy-schytal-i-od-politiku/
Více zde: http://www.hnutiommo.cz/news/damy-a-panove-prichazi-prezident-ceske-republiky-do-p-/