Olga Havlová

  • Úsvit
  • Jindřichov
  • zastupitelka města
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -1,62. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

06.02.2015 13:19:00

Mládkův slib Urbanovi - Supetrafika, kterou zacvakáme všichni

Mládkův slib Urbanovi - Supetrafika, kterou zacvakáme všichni

Navrhovaná novela energetického zákona je zmetek a další plán na okrádání lidí. Energetický regulační úřad (ERÚ) bude zpolitizován a stane se typickou trafikou.

 Jestliže se Topolánkova vláda vyznamenala solárním tunelem a Nečasova vláda církevními restitucemi, tak lumpárnou Sobotkovy vlády je tento energetický zákon.

Zjevné nepravdy ve vystoupeních ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka, při projednávání novely energetického zákona ve Sněmovně, jsem již dříve kritizovala a zejména jeho tvrzení, že proběhl standardní legislativní proces, mne utvrzuje v tom, že se sociální demokracie podílí na plánu okrádání normálních lidí.

Klíčovou výhradu mám ke změně způsobu řízení úřadu tak, aby mohla vzniknout Rada ERÚ, kterou ministr Mládek slíbil poslanci Urbanovi v lednu loňského roku a která má údajně znamenat průhlednější systém regulace a lepší kontrolu.

Ve skutečnosti však navrhovaná novela výrazně ohrožuje nezávislost ERÚ, protože členy rady bude navrhovat a odvolávat vláda, na základě návrhu ministra průmyslu. Kromě toho, že bude úřad zpolitizován, bude také paralyzován, jelikož kompetence, obsažené v novele zákona,  neumožňují Radě řídit úřad a v praxi dojde k tomu, že ERÚ bude bez faktického vedení. Jedná se tedy  o vykoštění  hlídacího psa cen energií v jeho kompetencích, což může přinést neočekávané náklady pro všechny spotřebitele.

Nikdo dosud nespočítal dopad navrhovaných změn. Nikdo neví, jak velká zátěž to bude a co bude znamenat pro národní hospodářství. Přijetí novely energetického zákona může mít obrovský finanční dopad do cen elektřiny, plynu i tepla. Jedná se o desítky miliard, které zaplatí opět koneční spotřebitelé. Rozvodné sítě máme už dnes nejdražší v Evropě (42%) a hrozí další nárůst.

Rada bude stát minimálně 10% navíc z rozpočtu ERÚ a stane se  typickou trafikou, protože  v podobě, v jaké je novela předkládána, neumožňuje lepší výkon regulace, ale pouze větší kolektivní neodpovědnost celé Rady. Rada má být totiž výkonná, nikoliv dozorčí.

Novela nahrává monopolům a je potřeba postavit se energetické lobby a  umělému zvyšování cen energií a bránit konečné spotřebitele - naše občany. Novela zákona umožňuje, aby všechny lumpárny, které se zde zavádí, zaplatili normální lidé, které hodláme bránit.

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama