Pozvání k návštěvě, které prezidentu Janukovyčovi adresoval minulý týden Miloš Zeman, tak nabývá stále absurdnější podoby.
Zelení jsou přesvědčeni, že státy Evropské unie mají povinnost na svévoli ukrajinských vládců reagovat tvrdými sankcemi.
Ve čtvrtek 16. ledna přijal ukrajinský parlament sadu zákonů po ruském vzoru, které zásadním způsobem podkopávají shromažďovací právo občanů a tvoří překážku pro práci nevládních a neziskových organizací. Jde zjevně o reakci na stále pokračující pokojné protesty volající po proevropském směřování země.
„Evropská unie nemůže ponechat toto drakonické opatření, které odporuje stávajícím dohodám, bez odpovědi. Pokud schválené zákony vstoupí v platnost, musí EU reagovat zavedením sankcí vůči všem členům vlády a jejich rodinám, zmražením jejich zahraničních bankovních účtů a zrušením vstupních víz do zemí EU,” uvedla Rebecca Harms, spolupředsedkyně Skupiny Zelených v Evropském parlamentu
Přijetí zákona kritizují i další evropští politici, například německá kancléřka Angela Merkelová či eurokomisař pro rozšiřování EU Štefan Füle, stejně jako zástupci Spojených států. V kontextu vývoje na Ukrajině budí o to větší kontroverze pozvání Viktora Janukovyče českým prezidentem Milošem Zemanem na summit Východního partnerství, který se uskuteční v dubnu v Praze.
„Kroky Viktora Janukovyče nejenže dostávají Ukrajinu v rozporu s vůlí občanů dále do područí Ruska, ale také odporují všem zásadám demokratického právního státu. Miloš Zeman by si měl konečně uvědomit, že za těchto podmínek je jeho oficiální pozvání plivancem do obličeje občanům Ukrajiny, který poškozuje pověst České republiky v zahraničí. Zelení požadují tvrdší sankce pro členy ukrajinské vlády. Sankce pro Miloše Zemana, který se chová v podstatě stejně jako oni, bohužel uplatnit nelze,“ uvedl Ondřej Liška, předseda zelených.