Korupce je skutečně rakovina, která rozežírá celou společnost. Nejen, že znamená velmi neefektivní, nákladný nefunkční stát, ale bourá i důvěru v demokracii a vládu práva. Pokud se však korupce bude vyplácet v řádech více než poctivá práce a veřejnost to bude tolerovat, nemůže dojít k žádné změně.
Nelze si ale myslet, že vše, co dostane nálepku boje proti korupci, i když to je nesmysl, je „svaté“, jak si to představuje paní Peake. Stejně zhoubné dopady má ono měření dvojím metrem, jaké praktikuje současná vláda. To, že vláda spolu s prezidentem Václavem Klausem korupci svou amnestií učinila velmi efektivní formou podnikání nijak neomezenou pravidly ani institucemi právního státu, je vrcholem. Takovéto kroky prostor pro korupci jen zvětšují, důvěru lidí v pozitivní změnu omezují, vzbuzují v lidech pocit naprosté bezmocnosti a tedy nedůvěry v právní stát a v demokracii samotnou. To je velmi nebezpečná situace, která otevírá dveře extrémistickým proudům. ČR se tak přiblížila k tomu, co si představujeme pod pojmem banánová republika.
K omezení korupce může dojít, jen pokud ji všechny demokratické instituce budou potírat v mezích svých kompetencí, korupční chování nebude veřejností tolerováno a nebude se nikomu vyplácet. Trestán by měl být ten, kdo úplatek vyžaduje nebo přijme, ale trestána by měla být i firma či člověk, který z úplatku získá prospěch, pokud neoznámí, že úplatek je po ní požadován. Kde není poptávka, není ani nabídka. Pokud nebude korupce společensky nepřijatelná, poctivost nezvítězí.
Alena Gajdůšková
1. místopředsedkyně Senátu PČR