Zarážející je rovněž postoj premiéra k evropské agendě a k Senátu Parlamentu ČR. Horní parlamentní komora patří mezi klíčové ústavní instituce, které se evropskou agendou zabývají jako jednou z významných oblastí působnosti. Přesto vláda tento dokument, ač ho projednala již v květnu, předložila Evropské komisi bez projednání v Parlamentu ČR a tento souhlas požaduje až dodatečně.
"Za skandální rovněž považuji fakt, jakým způsobem k unijní agendě přistupuje premiér Petr Nečas. Opakovaně za sebe posílá náhradníky, kteří nemají s unijní agendou vůbec nic společného. Tentokrát v Senátu důležité evropské body vysvětloval kolega senátor ministr obrany, jehož ministerstvo nemá s EU agendou nic společného, a to je absurdní," konstatovala místopředsedkyně Senátu PČR Alena Gajdůšková.
Předseda senátního Výboru pro hospodářství, zemědělství a dopravu Jan Hajda se zaměřil na faktické chyby vládních plánů, které Nečasův kabinet promítl do Národního programu reforem. "Ukazuje se, že dosavadní restriktivní politika vlády a ministra financí Kalouska je neúčinná. Ekonomika ČR se neustále propadá, zatímco okolní země vykazují růst. To je potvrzením toho, že se jedná o systémovou chybu, a je tedy povinností vlády tuto chybu analyzovat a napravit. Evropská komise doporučuje omezit škrty a zavést prorůstová opatření, vláda by se tím měla konečně začít řídit," řekl J. Hajda.
A. Gajdůšková připomněla, že ČSSD je připravena na diskusi s vládou, která by se zaměřila na zlepšení stavu české ekonomiky a nastartování růstu. Diskuse napříč stranickým spektrem by se měla vést rovněž v oblasti evropské agendy. "Chtěla bych zopakovat nabídku vůči vládě na vytvoření pracovní skupiny, která by všechny strategické záležitosti projednávané na unijní úrovni dojednávala dopředu tak, aby se vytvářel společenský konsensus. Jen tak lze docílit důvěryhodnosti ČR na evropské úrovni, a tedy efektivního prosazování národních zájmů ČR," uvedla A. Gajdůšková.