PaedDr. Alena Gajdůšková

Vždy na Vaší straně!
  • SOCDEM
  • Želechovice nad Dřevnicí
  • zastupitelka obce
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -0,46. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

22.03.2010 9:16:42

Zdravotnictví - služba nebo kšeft?

Zdravotnictví - služba nebo kšeft?

Hlavním tématem nedělních otázek Václava Moravce bylo zdravotnictví.

Musím říci, že mě tato debata jako pacientskou ombudsmanku víc než zklamala. To ze dvou důvodů, které spolu velmi souvisí. Tím prvním a okamžitě viditelným bylo, že u stolu sedělo ministerstvo, pojišťovna a lékaři dokonce dvakrát. Ten, kdo tam chyběl byl ten, pro koho by tu zdravotnictví mělo být, a to pacient.

Debata tomu odpovídala. Zdravotnická péče byla řešena jako makroekonomický problém a to především ze strany paní ministryně nominované ODS. Logicky k tomu přidával ředitel VZP Horák obchodní problém především ceny léčiv a zdravotnického materiálu. ( Ne, že by tyto záležitosti nebylo potřeba řešit, ale jsou jen částí celé problematiky. ) Dalším problémem, za který paní ministryně odmítala odpovědnost a navrhované řešení odmítala, byl problém mladých lékařů a jejich vzdělávání. Přitom to je její problém. To je problém zaměstnavatele. Potěšující záležitostí v této situaci bylo, že paradoxně vlastně jediným, kdo se pacientů zastával a jejich účast při řešeních zdravotnictví v ČR prosazoval, byl prezident České lékařské komory Kubek.

Většina lékařů totiž moc dobře ví, že řešení zdravotnictví a tedy i dobrých podmínek pro lékaře a zdravotníky leží v paradigmatu, který tento ekonomicky i občansky nejvýznamnější systém veřejných služeb nahlížíme. Ta paradigmata jsou v podstatě dvě a jsou diametrálně odlišná. Odlišnost je odrazem hierarchie hodnot toho, kdo je zastává.

Paradigma Julínkovy reformy, na jehož základě pracuje i současné ministerstvo, je zdravotnictví jako velký kšeft. Ročně tento systém pracuje s 230 mld. Kč. Většina peněz plyne do systému na základě veřejného zdravotního pojištění nebo příspěvku státu. To jsou zaručené a snadné zisky pro každého, kdo se dokáže na tento systém navázat. Zisky daleko snadnější než obchod, který zdravotnictví na čistě tržním základě znamená v USA. Mimochodem americký systém je podle některých údajů až sedmnáctkrát dražší než evropský. Přitom k němu mají velmi omezený přístup velké skupiny lidí.

Evropský sociální model řeší zdravotnictví jako právo člověka na přístup ke zdravotní péči na základě solidárních systémů. Velká Británie a Skandinávské země mají Národní zdravotní službu, ostatní země většinou veřejné zdravotní pojištění. V těchto systémech má každý zaručen přístup k odpovídající zdravotní péči bez ohledu na jeho schopnost platit. Zákonem je pak stanoveno to, na co se tyto platby nevztahují. To jsou většinou záležitosti, které neovlivňují zdraví jako takové - kosmetické operace, některé dentistické úkony, hotelové a jiné nadstandardní služby mimo vlastní léčbu. Paradigma přístupu je solidarita, přístup rovných šancí. Prostě v utrpení a bolesti si jsme rovni. To je systém sloužící pacientovi zcela v souladu s Hippokratovou přísahou.

Zdravotnictví, zdravotní péče je tu proto, aby odstraňovala utrpení lidí, aby lidem pomáhala. Bude klíčovou otázkou nadcházejících voleb, zda české zdravotnictví tu bude pro pacienty jako jinde v Evropě nebo jen velkým kšeftem jako v USA.

Alena Gajdůšková
pacientská ombudsmanka
a senátorka Parlamentu ČR
Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama