13.04.2010 15:59:00
Sedmé místo od konce
Ministerstvo pro místní rozvoj, které je pro naši republiku garantem za čerpání finančních prostředků EU, obdrželo již 33 782 žádostí a celková výše projektů přesahuje přidělený objem dotací, tedy výši 801 mld. Kč.
Pro ilustraci ještě dvě čísla. Osm ze 17 operačních programů nedisponuje dostatkem schválených projektů. Pro příklad Regionální rada Moravskoslezsko v těchto dnech oznámila, že žadatelům o evropské dotace už proplatila dvě miliardy korun. Už? Kouzlo tohoto slůvka stěží zakryje fakt, že po více než třech letech, která uplynula od zahájení čerpání prostředků na roky 2007 až 2013, není situace zrovna dobrá. Vždyť právě v Moravskoslezském kraji má být použito na projekty zhruba dvacet miliard korun. Vyčerpána tedy byla pouhá desetina.
Celá Česká republika patří mezi 27 zeměmi EU v čerpání přidělených prostředků na zadní příčky. Podle nedávné zprávy Evropské komise jsme sedmí, ovšem od konce. Vláda, která poskytla do Bruselu příslušné informace, přiznala, že ČR do konce roku 2009 nevyčerpala ani peníze, které byly vyčleněny na léta 2007 a 2008. A to bilanci ještě zachraňoval operační program Doprava, kde bylo vyplaceno příjemcům 35,7 procenta z celkové alokace. I když tiskové zprávy ministerstva pro místní rozvoj hýří optimismem o počtu podaných projektů, kabinet v polovině března přijal opatření k čerpání fondů EU, která by měla přinést zjednodušení vykazování výdajů příjemcům či zlepšení kontrolní činnosti ze strany úřadů.
Jak vůbec k tak závažnému zpoždění v čerpání peněz z evropských fondů došlo? Je třeba si to připomenout, protože hlavní aktéři se v předvolebním období tváří jako oni proslulí muzikanti, kteří za nic nemohou. V lednu 2007 se ujala moci druhá, tentokrát koaliční vláda Mirka Topolánka. Jejím místopředsedou a zároveň ministrem pro místní rozvoj se stal Jiří Čunek (KDU-ČSL). Jen jednou, na počátku svého fungování, pravicová většina získaná pomocí přeběhlíků z ČSSD dovolila, aby se na můj návrh projednávala ve sněmovně zpráva o čerpání evropských fondů. Vlastně nečerpání. Pak jsem už bušila na zavřené dveře. ODS, KDU-ČSL a Strana zelených v zájmu zachování své moci nechtěly připustit širokou diskusi k této otázce. Jiří Čunek byl plně zaměstnán skandály, takže se zřejmě nehodilo, aby se ukázaly ještě nedostatky – mírně řečeno – v řízení svěřeného resortu. Zdůrazňuji odpovědnost uvedených koaličních stran, protože jejich poslanci společně s přeběhlíky bránili včasnému přijetí potřebných opatření. To, že se dvě strany postupně zbavily předsedů, Jiřího Čunka a Mirka Topolánka, kteří táhli předvolební preference dolů, neznamená, že jejich ostatní politici jsou teď z obliga.
Snažila jsem se proto využívat interpelací, abych na problémy s čerpáním prostředků z evropských fondů upozornila. Především jsem požadovala řešení potíží s kofinancováním. Řada kvalitních projektů mohla spadnout pod stůl pro nedostatek peněz na požadovaný vlastní podíl na jejich financování. Podle odpovědí, které jsem dostávala, jsem mohla působit dojmem nepříjemné kverulantky. Jestliže ale kofinancování projektů nebylo systémově řešeno již tehdy, ekonomická krize tento problém ještě prohloubila. Teď řada podniků, měst a obcí loví v prázdné pokladně a je možné, že bude více rozhodovat to, kdo něco na kofinancování schrastí, než efektivita projektů, kterou propaguje současný ministr pro místní rozvoj Rostislav Vondruška. I tento příklad ukazuje, jak důležitá je volba takového složení sněmovny, kde poslanci nebudou házet problémy pod stůl.
Milada Halíková
Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje
0 příspěvků Vstoupit do diskuse
Komentovat článek
Tisknout