Výbor pro právní záležitosti (JURI) Evropského parlamentu přijal tento týden zprávu německé europoslankyně Julie Redaové z frakce Greens–EFA týkající se změn v autorském právu. Tato zpráva, která souvisí s chystanou strategií jednotného digitálního trhu Evropské komise, se zabývá převážně otázkami práv uživatelů internetu, geoblokace, digitálních knihoven, apod.
Jeden z pozměňovacích návrhů, přijatých velkou většinou výboru, však požaduje zrušení principu tzv. svobodného panoramatu. Ten zaručuje, že fotografie budov a soch ve veřejném prostranství je možné komerčně využívat i bez souhlasu majitele autorských práv k těmto objektům, např. architektů a sochařů.
Česká republika je dnes jednou z 15 zemí EU, kde platí úplná svoboda panoramatu, zatímco např. ve Francii a v Belgii je nutné pro komerční použití fotografií získat souhlas vlastníka autorských práv. Zpráva přijatá výborem JURI však vyzývá k omezení svobody panoramatu, která by měla v celé EU platit jen pro nekomerční účely.
„S tímto návrhem nesouhlasím. Nevidím důvod, proč bychom měli měnit zákon, který v ČR bez problémů funguje. Spíše zastávám méně restriktivní stanovisko tak, jak jej navrhuje Komise,“ říká k tomu Pavel Telička.
„Překvapilo mě, jak velkou podporu získal tento návrh ve výboru. Požádám kolegy z frakce ALDE, kteří jsou členy JURI, aby mi k tomu řekli svůj názor. Celou záležitostí se na frakci budeme určitě podrobně zabývat,“ dodává Pavel Telička.