Čím dál více lidí opovrhuje politiky, proč?
Lidé, kteří se drží v politice, jsou většinou názorově flexibilní, bez morálních zásad, vlastních názorů a praktických životních zkušeností. Tito přizpůsobiví jedinci dokáží sice existovat v jakékoliv prostředí, ale nepřinášejí dané zemi nic dobrého. Tito lidé už neobhajují tradiční hodnoty, jako je čest, odvaha... A smysl pro spravedlnost je pro ně překážkou.
Je to celosvětový problém, nebo jen Česká záležitost?
Kromě tradičně konzervativních společenství, jako je např. Japonsko a Austrálie, je to ve většině světa podobné. V Japonsku, pokud vím, jsou politici vybíráni mezi nejváženějšími občany, kteří se dokázali postarat o vlastní rodinu a svoji politickou službu poskytují své zemi bez nároku na odměnu.
Tak to je pro nás asi nepředstavitelné, ale inspirativní.
Proč sami strany nehledají spravedlivé a čestné lidi, kteří by je reprezentovali?
Protože se v případě starých stran už těchto lidí zbavili, protože by ohrozili tu většinu „přizpůsobivých“, kteří by se mezi těmito lidmi cítili jako zbabělci. Aby se tak necítili a nemuseli se za sebe stydět, systematicky odstraňují ze svých řad každého, kdo by je mohl na jejich kariérním žebříčku ohrozit.
To vypadá jako začarovaný kruh, protože do politiky slušní a odvážní lidé nechtějí a filtrují se tam jen bezpáteřní "slimáci"?
Bohužel to tak funguje.
Existuje nějaká možnost, jak to zastavit?
Zastavit to mohou jedině sami voliči tím, že budou ve stranách vybírat ty, kteří za ně budou bojovat. Kroužkováním kandidátů je možné vybrat odvážné kandidáty proti vůli vnitrostranických mafií a kariéristických spolčení.
Není kroužkování nastaveno schválně tak, aby bylo těžké prolomit zadané pořadí?
Jistě že je, ale před několika dny se objevila nová aplikace, která by to mohla změnit a voličům dát do ruky mocný nástroj.
Máte asi namysli Nevolte Slimáky.cz. Ale vždyť se nejedná o ostré volby?! Aplikace dokáže sice přehledně představit kandidáty, ale ovlivnit volbu?
Ovlivní stejně jako předvolební průzkumy nebo fóra. Kroužkování se stává progresivnější. Lidé se v podstatě domluví předem a vložením zkušeností s kandidátem či vlastních preferencí upozorní na klady i zápory jednotlivých kandidátů předem.
Takže člověk si pak všimne cností kandidáta o kterých nevěděl a nebo je upozorněn na slimáky?
Přesně tak. Lidé tímto kroužkováním a „slimákováním“ mezi sebou komunikují. Z průběžných výsledků voliči také odhadnou, který kandidát má naději na postup.
Děkuji Vám za rozhovor.