USA a uprchlíci
Nemám nic proti USA. Teda za na jednu maličkost. Ve světě rozpoutala řadu válek, byť možná s dobrým úmyslem. Následky jsou ale děsivé a odnáší je nyní hlavně Evropa. Kdy ponese za své činy odpovědnost i USA? Proč my pykáme za něco, zač nemůžeme? Nezříkám se solidarity, ale neměla by být podle mě jednostranná. Nebo si myslíte, že sama Evropa problém s uprchlíky vyřeší? JAK?
Zajímá Vás také odpověď na tento dotaz? Podpořte dotaz tlačítkem níže a my Vám odpověď zašleme na e-mail. Nicky uživatelů, které zajímá odpověď budou zobrazeny níže.
Prozatím dotaz nikdo nepodpořil. Buďte první! .)
Odpověď
Nejsem natolik vzdělán v historii, abych mohl posoudit, zda USA "ve světě rozpoutala řadu válek". Vím však, že to byly Spojené státy, které v minulém století Evropu zachránily ve dvou celosvětových válečných konfliktech. Bezpečnost ČR je dnes zajištěna naším členstvím v NATO, v němž hrají USA ústřední roli, zatímco my jsme černými pasažéry: při vstupu jsme se zavázali vynakládat na obranu 2% HDP, dnešní stav je 1,08%. Kde je solidarita a kde je jednostrannost?
S problémem uprchlíků se potýkají i USA, nejen Evropa. Je to prostě (většinou) běh za lepším bytím, v případě dovozu uprchlíků do Evropy spojený jednoznačně s organizovaným zločinem, tj. s obchodem s lidmi. V USA to možná není jiné. S problémy migrace do Evropy si holt musíme poradit sami. Jak? O tom jednají příslušné evropské státy a orgány na všech úrovních - a mám-li soudit dle promyšlené struktury Vaší otázky, určitě to bedlivě sledujete.