Na základě připomínek při projednání vyhlášek bude jejich účinnost posunuta o půl roku - na 1. 1. 2023.
„Digitalizace územních plánů pomůže jak obcím, tak stavebníkům. Prvním krokem je jejich jednotný standard. Nejprve ale chceme věnovat více času všem obcím a městům na seznámení se s novými požadavky. Pro snadnější porozumění novým řešením, která se budou týkat hlavně projektantů, ale i pořizovatelů, navíc poskytneme sérii školení. Do doby účinnosti vyhlášek budou mít projektanti k dispozici elektronický nástroj, který provede kontrolu souladu územního plánu s požadavky jednotného standardu,” říká místopředseda vlády pro digitalizaci a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš.
Standardizace územně plánovacích dokumentací zahrnuje zejména požadavky na jednotné uspořádání elektronických dat, ale i na grafické zobrazení vybraných jevů použitých v těchto dokumentacích. Standard se dotýká zásad územního rozvoje, regulačních plánů a zejména územních plánů, na jejichž zpracování jsou kladeny nejkomplexnější požadavky.
Na transformaci stávajících územních plánů do jednotného standardu by z programu IROP II měla být dostupná podpora ve výši 600 milionů Kč. Malé obce by měly mít přístup ke zdrojům z národního programu.
První z novel vyhlášek, které se týkají jednotného standardu, je vyhláška č. 360/2021 Sb., která novelizovala vyhlášku č. 501/2006 Sb. a řešila zejména podrobnější členění ploch s rozdílným způsobem využití. Účinnosti měla nabýt 1. 7. 2022, novelou však bude účinnost odsunuta na 1. 1. 2023.
Z hlediska legislativního ukotvení jednotného standardu je významnější novela vyhlášky č. 500/2006 Sb., která obsahuje konkrétní požadavky na jednotlivé dokumentace. V průběhu jejího projednání byly vzneseny požadavky na posun navrhované účinnosti, čemuž bylo vyhověno. Nově by měla být novela účinná od 1. 1. 2023.