PhDr. Josef Skála, CSc.

historik, publicista a editor revue Střípky ze světa
  • KSČM
  • mimo zastupitelskou funkci
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je 4,24. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

10.03.2016 17:32:03

„Hloubkové státy“, jejich holporty a ztráty

„Hloubkové státy“, jejich holporty a ztráty

V řadě zemí se lidé nestačí divit, jak dlouho jistým vládám vydrží i politika, narážející na širokou veřejnou opozici či vůčihledně škodlivá. Síle, jíž za to vděčí, se leckdy přezdívá „hloubkový stát“, stojí tentokrát i v New York Times.

Tou glosou tam přispěl Philip Giraldi, někdejší vojenský zpravodajec i důstojník CIA. Dnes je výkonným ředitelem Council for the National Interest. Zmíněného pojmu („deep state“), píše v oné glose, se tradičně užívá na adresu Turecka, jehož „bezpečnostní služby a vládnoucí elita razí tu samou šovinistickou a sebestřednou agendu, ať už je premiérem kdokoli“. 

„Hloubkový stát svého druhu má ovšem každá země. Neboli ´establishment´, jak se mu říká ve Spojených státech, kde vybujel z hodnostářů státní bezpečnosti a šéfů finančních služeb po ose Washingtonu - New York. I o těch se totiž traduje, že právě oni vědí, co je pro zemi ´to nejlepší´, a řídí se tím, ať už v Bílém domě sedí momentálně kdokoli.“  

Je to „pohodlný konsensus“. O to víc „favorizuje síly, garantující stabilitu, i v problematických regionech typu Turecka a Egypta“. „Taková stabilita ovšem není zadarmo.“

„Síly hloubkového státu v Turecku nerazí jen zájmy oligarchů,“ nýbrž i zločinecké galerky – až po tu, co „pašuje drogy, pere peníze a kšeftuje se zbraněmi“. Egypt je na tom podle řady analytiků podobně I tady „má navrch   hloubkový stát“, „fakticky řídící i vládu“.  „Jak jeho turecká, tak egyptská verze se vyvinuly z establishmentu státní bezpečnosti.“

„Prvou obětí je v obou zemích reálná demokracie. Turecku i Egyptu dnes vládnou autokrati, k jejichž prvým krokům patří eliminace nezávislého tisku a svobody slova.“   

Spojené státy se „následkům, k nimž vede podpora sil, prosazujících stabilitu na úkor demokracie, ne a ne postavit čelem“. Takovou politikou si však „ve finále nekoupí přátelství vůbec s nikým“. A sama „podpora těch, kdo sází na sílu s cílem potlačit radikalismus, dodává sílu právě těm samým radikálům“.

America’s ‘Establishment’ Has Embraced ‘Deep States’

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama