Piskorski „má řeči o ´ruské agresi´ na Ukrajině za propagandu. Návštěvy Doněcka a Luhanska ho přesvědčily, že umluvit obyvatele Donbasu, aby žili ve státě Ukrajina, bude tvrdý oříšek. ´Myslím,´ říká Piskorski, ´že možné to bude až poté, co z řad ukrajinských vládních elit vypadnou lidé, mající na svědomí válečné zločiny.´“
„Mateusz Sikorski je přesvědčen, že referendum o začlenění Krymu do Ruska bylo legální. Když tam loni působil jako pozorovatel referenda, viděl, že obyvatelé poloostrova přijali, jak říká, návrat do Ruska s radostí. Z vlastní zkušenosti se přesvědčil, že Ukrajina je zhroucený stát, který svým občanům není s to zajistit důstojný život a elementární sociální garance. Protiruskou politiku polské vlády považuje Piskorski za nesprávnou od samého základu a podporu kyjevského režimu Varšavou odsuzuje.“
„Seriózní experti mají vznik ´Změny´ za zákonitý. Po straně podobného typu je ve společnosti poptávka. Politolog Rafael Fedoruk zdůrazňuje, že ´polská společnost, je-li řeč o politice vlády vůči Ukrajině, není monolitní ani zdaleka´. Poslední ankety Střediska pro průzkum veřejného mínění (CBOS) ukazují, že navzdory rozšířené představě o masové podpoře protiruské politiky Varšavy ´je třetina Poláků názoru, že polská vláda Kyjev v nynější krizi podporovat nemá´. ´Více než polovina Poláků je navíc názoru, že pokud už Polsko Ukrajinu podporovat má, nemá to zajít dál na úroveň už stávajících sankcí proti Rusku.´ A tři čtvrtiny respondentů se obávají, že eskalace konfliktu se pro Polsko může stát hrozbou.“
Stoupenci oficiální linie Varšavy se „Změnu“ snaží démonizovat jako „ruku Moskvy“, mj. s „poukazem na činnost rozhlasové stanice a websitu ´Sputnik´, šířících ´ruský pohled´ na ukrajinskou krizi“, ba údajně i „přesvědčujících Poláky o nezbytnosti ´restituovat vlastní území na Ukrajině a v Litvě“ tak, že se založí ´Lvovská a Vilenská lidové republiky´“.
„Polské špičky mají ze vzniku nové strany vítr. Ve vládě se už debatovalo o tom, že třeba prověřit zdroje financování ´Změny´, což je očividná narážka na ´moskevskou stopu´. Ministr zahraničních věcí Grzegorz Schetyna na zasedání Rady národní obrany prohlásil, že vůči nové straněy je nezbytná ´krajní bdělost´.“
„Mateusz Piskorski na to odpovídá: ´Nejsme ani rukou, ani nohou, ani žádnou jinou částí těla Putinova, Kremlu či Moskvy. Jsme - mám-li to vyjádřit lakonicky – stoupenci polské identity.´ Strana trvá na revizi privatizace z 90. let. ´Patří-li 85 % bank v zemi cizincům,´ míní 38letý lídr ´Změny´, ´je to nepřijatelné´. ´Změna´ se rovněž staví za vystoupení Polska z NATO. K socialistické éře země přistupuje s respektem a žádá zrušení lustračního zákona.“
Piskorski začínal v rolnické „Sebeobraně“. Zřejmě i proto má v „činnosti ´Změny´ významné místo problematika venkova. Tady jde v prvé řadě o odstoupení Polska z režimu protiruských sankcí. Ztráty polských rolníků překročily 80 miliónů euro už loni na podzim. A pak už jen rostly dál. Brusel farmáře zklamal i výší kompenzací. Například za jablka a hrušky bylo vyčleněno jen 82 miliónů euro – a to pro celou Evropu. 85 miliónů euro přitom činily jen polské žádosti o odškodnění. V únoru se polští farmáři sešli dvakrát ve Varšavě, požadovali demisi ministra zemědělství a rozvoje venkova Marka Sawického a skandovali na jeho adresu ´Zrádce! Zrádce!´ Protestující se dožadovali zvýšení dotací za mléčnou produkci a inventarizace trhu zemědělské produkce. S rozhodnutím vlády věnovat 100 miliónů euro kyjevskému režimu v době, kdy polské zemědělství zaznamenává ztráty, mezi lidmi panuje nespokojenost. Průzkum CBOS ukázal, že proti finanční pomoci Ukrajině je 62 % Poláků.“
„Strategie ´Změny´ podle Piskorského předpokládá ´vytvoření nového, eurasijského pólu sil globálního měřítka (včetně Ruska), konkurenceschopného vůči k USA a Číně. Heslo nové strany zní - ´Vrátíme Polsko do Evropy, a Evropu do Eurasie´.“
„Podle politologa Wojciecha Jablonského stále víc Poláků chápe, že viníkem ukrajinské krize je sám kyjevský režim. Podíl stoupenců dialogu s Ruskem a nezávislejší zahraniční politiky Polska roste dokonce i v tradičních polských stranách. ´Změně´ to umožňuje kalkulovat s tím, že v podzimních volbách do Sejmu uspěje.“
„Do strany Mateusze Piskorského přicházejí sociální demokraté, rozčarovaní z centristické politiky Leszka Millera, farmáři i postiženi lustracemi. Markantní je příliv mladých lidí.“
„´Pokud jde o intelektuální úroveň našich mladých aktivistů´- říká Piskorski - ´většina z nich jsou lidé vzdělaní a připravení na politické angažmá…Naši mladí aktivisté jsou tvrdě proti politickému, ekonomickému a sociálnímu systému, který nám vnutily Spojené státy.´“
Матеуш Пискорский и партия пробуждения Польши